We wtorek "drugi" debiut PGE - czy powtórzy się historia Lotosu?

Maciej Muchowicz, Noble Securities
opublikowano: 14-12-2009, 16:50

Już we wtorek zmieni się status notowań PGE na akcje. W ten sposób znikną kolejne bariery inwestycyjne dla instytucji. Moim zdaniem powinno to stanowić impuls do wzrostu notowań PGE, tym bardziej, że  wkrótce PGE zacznie być uwzględniane w indeksach, najpierw w WIGu, potem w  indeksie spółek Europy Środkowej CECE, a od II kwartału 2010 w WIGu20.

Takie włączanie spółki do kolejnych indeksów ZMUSZA część inwestorów instytucjonalnych do posiadania (często do dokupowania, bądź do otwierania pozycji) akcji spółki w swoim portfelu inwestycyjnym i z tego względu można liczyć na dodatkowy popyt na akcje PGE.

Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2005 roku, kiedy to na GPW debiutował Lotos. W tym miejscu pozwolę sobie liczbowo opisać początkową historię jego notowań:

1. rynek był wtedy po ponad 100% wzroście na WIGu, obecnie również
2. redukcja zapisów wyniosła dla LOTOSu 96,584%, a PGE 96,504%
3. debiut PDA LOTOSu +8,3%, PGE +12,8%
4. na zakończenie notowań PDA dla LOTOSu wzrost od ceny emisyjnej wynosił +3,1% (w trakcie notowań PDA kurs spadł o 4,8%), dla PGE obecnie +4,2% (w trakcie spadek o 7,6%)

Jednak najważniejsze jest to co działo się po zamianie PDA LOTOSu na akcje, bo już pierwszego dnia kurs wzrósł o 2,9%, po miesiącu był wyższy o 8,2%, a po dwóch aż o 20,5%.

Gdyby taki scenariusz miał się powtórzyć w przypadku PGE (co nie jest nieprawdopodobne), to po miesiącu od "drugiego" debiutu kurs PGE powinien wrócić do swoich maksymalnych notowań, czyli w okolice 26zł, a po dwóch mógłby dojść do 29zł, czyli tam gdzie "powinien" docelowo być według wycen publikowanych przez instytucje finansowe jeszcze przed emisją. Czego Państwu i sobie życzę.

Maciej Muchowicz, makler papierów wartościowych
Magdalena Michalewska, asystentka inwestycyjna

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Muchowicz, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / We wtorek "drugi" debiut PGE - czy powtórzy się historia Lotosu?