We wtorek GPW jest bardziej spokojna niż rynki Europy

Przemek Barankiewicz
25-09-2001, 10:35

Ostatni zagraniczni inwestorzy chyba naprawdę opuścili warszawską giełdę w poniedziałek, bo rodzimy rynek nie zareagował na przecenę akcji na Starym Kontynencie. Gracze wydają się być nieco zdezorientowani. Ostatecznych wyników wyborów nadal nie znamy, a mogą one rzutować na jutrzejszą decyzję RPP w sprawie ewentualnej obniżki stóp procentowych. Projekt budżetu, który MF ma dzisiaj skierować do Rady Ministrów, schodzi na razie na plan dalszy. Nowy rząd i tak go przecież zmieni.

Indeksy na GPW są stabilne dzięki spółkom IT. Rosną kursy Softbanku, Computerlandu, a nawet funduszu MCI. W ten sposób giełda zareagowała na wczorajsze kilkunastoprocentowe zwyżki w sektorze za oceanem.

Mocne są także banki, z których najlepsze jest BRE. Aktywny handel odbywa się na Pekao, którego kurs pozostaje zaskakująco niestabilny. Kursy innych blue chipów zachowują się gorzej. Najsłabszy ponownie jest PKN Orlen, który pogłębia historyczne minimum. Graczy nie elektryzuje już przebijanie ofert MOL i OMV (według ostatnich danych liderem ponownie są Węgrzy), bo sprzedaż 17,5-proc. pakietu w ogóle nie jest pewna. Radzie nadzorczej koncernu, nad którą skarb państwa utracił już chyba kontrolę, ponownie nie udało się odwołać prezesa Andrzeja Modrzejewskiego.

Słaba jest także wycena KGHM, którego wyniki dodatkowo pogrążyć może spadające cena miedzi na giełdach światowych. To efekt obawy rynków przed nieuniknioną recesją. Wczoraj związkowcy z KGHM wygrał walkę o niewypłacanie kierownictwu firmy premii za rok ubiegły. Wydaje się, że w obliczu fatalnego roku bieżącego decyzja rady nadzorczej lubińskiego podmiotu jest słuszna.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / We wtorek GPW jest bardziej spokojna niż rynki Europy