We wtorek możliwe posiedzenie Sejmu w sprawie Traktatu z Lizbony

DI, PAP
30-03-2008, 16:43

Prezydent i premier wystąpili do marszałka Sejmu o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Izby w związku z ratyfikacją Traktatu z Lizbony; posiedzenie mogłoby się odbyć już w najbliższy wtorek.

O wniosku Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska poinformowała w niedzielę TVN24. Informację tę potwierdził marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wskazując wtorkowy termin nadzwyczajnego posiedzenia. Według wstępnych ustaleń, posiedzenie to mogłoby się odbyć o godz. 12.

W poniedziałek o godz. 10 ma zebrać się Prezydium Sejmu, które rozpatrzy wniosek o nadzwyczajne wtorkowe posiedzenie Izby - powiedział PAP rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński. Jak dodał, posiedzenie będzie poświęcone tylko sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, tak aby rozpatrzyć tę kwestię przed wyjazdem prezydenta na szczyt NATO w Bukareszcie.

Komorowski powiedział w TVN24, że wniosek prezydenta i premiera to efekt sobotniego spotkania obu polityków na Helu, "zawartego przez nich porozumienia, jak i ich kalendarza, szczególnie prezydenta, który w środę jedzie na szczyt NATO do Bukaresztu i, jak rozumiem, byłoby dla wszystkich w Polsce dobrze, by mógł tam reprezentować także interesy polskie, mając jakby w zanadrzu informację o tym, że Polska ratyfikowała Traktat Lizboński, Kartę Praw Podstawowych i Protokół Brytyjski razem (...)".

Komorowski zadeklarował, że "parlament zrobi wszystko, by umożliwić przyjęcie rządowej ustawy ratyfikującej traktat już we wtorek". "Mam nadzieję, że wszystkie kluby zgodnie będą działały na rzecz szybszej ratyfikacji i planuję posiedzenie na wtorek, odbycie debaty odpowiedniej i głosowanie w tej sprawie" - powiedział

Pytany, co konkretnie będzie głosowane, marszałek powiedział, że o tym zdecyduje Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. "Ale w moim przekonaniu będzie to ustawa rządowa zezwalająca prezydentowi na złożenie podpisu pod ratyfikacją Traktatu z Lizbony, oprócz tego może być, jeżeli kluby sobie tego zażyczą, także uchwała, którą przygotowałem już jakieś 10 dni temu, uchwała Sejmu (...) rozwiewająca jakby wątpliwości, o których niektóre środowiska polityczne mówiły. Ta uchwała jest już w tej chwili zgłoszona do laski marszałkowskiej przez kluby PO i PSL" - powiedział marszałek Sejmu.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował w sobotę wieczorem PAP, że elementy zawartego w sobotę porozumienia między premierem a prezydentem to: ustawa ratyfikacyjna w wersji rządowej; uchwała zaproponowana przez PO i PSL oraz nowelizacja ustawy o współpracy rządu z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE.

Informacje te potwierdziły także w rozmowie z PAP źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta.

Porozumienie negocjowali w czasie ponad pięciogodzinnej rozmowy w prezydenckiej rezydencji w Juracie Lech Kaczyński i Donald Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / We wtorek możliwe posiedzenie Sejmu w sprawie Traktatu z Lizbony