We wtorek posiedzenie Sejmu ws. wniosków o komisje śledcze

Polska Agencja Prasowa SA
13-03-2006, 16:37

We wtorek o godz. 16. odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzone zostaną projekty uchwał autorstwa PiS oraz LPR o powołanie komisji śledczych dotyczących sektora bankowego.

We wtorek o godz. 16. odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzone zostaną projekty uchwał autorstwa PiS oraz LPR o powołanie komisji śledczych dotyczących sektora bankowego.

     Prezydium zebrało się, aby podjąć decyzję o zwołaniu na wtorek nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, który miałby się zająć  wnioskiem LPR o postawienie prezesa NBP Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu. Lider LPR Roman Giertych, który był obecny na części obrad Prezydium powiedział dziennikarzom, że wycofał wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenie Sejmu.

    Giertych argumentował, że ciągle nie ma podpisów PiS pod wnioskiem  Ligi o postawienie Balcerowicza przed TS. "Oczekujemy na te podpisy. Gdy one będą, wniosek o zwołanie Sejmu będzie aktualny" - podkreślił.

    Jednak później Jurek powiedział dziennikarzom, że Giertych nie wycofał swojego wniosku. "Roman Giertych nie mówił, że LPR wycofała wniosek o zwołanie posiedzenia, tylko mówił, że nalega na to zwołanie mniej niż w piątek" - zaznaczył marszałek.

    Za zwołaniem dodatkowego posiedzenia głosował podczas Prezydium marszałek Marek Jurek; trzech wicemarszałków wstrzymało się od głosu: Jarosław Kalinowski(PSL), Wojciech Olejniczak (SLD) oraz Bronisław Komorowski(PO). Wicemarszałkowie: Marek Kotlinowski (LPR) i Andrzej Lepper (Samoobrona) byli nieobecni.

    "Ta nieobecność obu wicemarszałków świadczy o tym, że zatriumfowała chęć czysto medialno-politycznego rozgrywania tej kwestii" - uważa Komorowski. Obawia się on też, że we wtorek w Sejmie może nie być kworum. "Zawiadamianie posłów z dnia na dzień (o obradach) jest ryzykowaniem, że Sejm zbierze się przy braku kworum i będzie to kolejna kompromitacja Sejmu" - ocenił.

    Olejniczak zaznaczył, że obecni na posiedzeniu wicemarszałkowie wstrzymali się od głosu w sprawie posiedzenia. "A marszałek podjął decyzję na +tak+" - podkreślił. "Czyli przy jednym głosie +za+ i trzech wstrzymujących się Sejm został zwołany" - dodał. Olejniczak zauważył, że "LPR i pan przewodniczący Giertych bardzo delikatnie oceniali potrzebę zwołania posiedzenia Sejmu".

    Jurek, jak mówił, był zaskoczony nieobecnością na posiedzeniu Prezydium wicemarszałków Kotlinowskiego i Leppera. Marszałek przyznał, że to dzięki jego stanowisku została podjęta decyzja o zwołaniu posiedzenia Sejmu na wtorek.

    Poinformował, że wpłynęły dwa projekty uchwał o powołanie komisji śledczych w sprawie procesów prywatyzacji sektora bankowego w Polsce. Zapowiedział, że we wtorek odbędzie się pierwsze czytanie tych projektów. 

    "Jak sądzę, będzie także mógł wystąpić minister sprawiedliwości, żeby poinformować o krokach, jakie może podjąć jako Prokurator Generalny w celu obrony interesów Skarbu Państwa i jednocześnie warunków konkurencji na polskim rynku bankowym w obliczu możliwej fuzji" - zaznaczył Jurek. 15 marca Komisja Nadzoru Bankowego nanadzwyczajnym posiedzeniu ma podjąć decyzję w sprawie wniosku UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH.

    Klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i efektywności działania prezesa NBP i KNB jako organów nadzoru bankowego.

    Komisja śledcza - według projektu PiS - miałaby też zbadać prawidłowość i efektywność działania Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, a także zarządu NBP i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz odpowiedzialność poszczególnych osób w ramach tych podmiotów za obecną strukturę systemu bankowego.

    LPR złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz działań NBP i KNB w zakresie wydawania zezwoleń na przekształcenia kapitałowe w sektorze bankowym w latach 1989-2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / We wtorek posiedzenie Sejmu ws. wniosków o komisje śledcze