Czytasz dzięki

We wtorek prezydent Niemiec z oficjalną wizytą w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 17:49

Prezydent Niemiec Horst Koehler rozpoczyna we wtorek oficjalną wizytę w Polsce. Oprócz spotkań z polskimi politykami będzie też uczestniczył w Gdańsku w obchodach 25. rocznicy powstania "Solidarności", a także na Westerplatte w upamiętnieniu wybuchu II wojny światowej.

Prezydent Niemiec Horst Koehler rozpoczyna we wtorek oficjalną wizytę w Polsce. Oprócz spotkań z polskimi politykami będzie też uczestniczył w Gdańsku w obchodach 25. rocznicy powstania "Solidarności", a także na Westerplatte w upamiętnieniu wybuchu II wojny światowej.

    Minister ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta Andrzej Majkowski uważa, że ze względu na zaplanowany program pobytu niemieckiego przywódcy w naszym kraju, jego wizyta będzie miała szczególny charakter.

    Jak powiedział w rozmowie PAP, Aleksander Kwaśniewski i Horst Koehler będą rozmawiali na temat stosunków dwustronnych, które Polska ocenia jako dobre. Zaznaczył, że prezydenci nie będą unikali tematów trudnych, jak roszczenia odszkodowawczo-majątkowe czy budowa "Centrum przeciwko Wypędzeniom" w Berlinie.

    "Po raz kolejny powiemy, że jesteśmy przeciwko takiemu projektowi utworzenia w Berlinie +Centrum+" - zadeklarował Majkowski.

    W połowie sierpnia przebywająca w Polsce szefowa CDU i kandydatka chadecji na kanclerza Niemiec Angela Merkel zadeklarowała poparcie dla budowy "Centrum przeciwko Wypędzeniom". Zaznaczyła jednocześnie, że Niemcy nie chcą relatywizować historii. Z kolei premier Marek Belka i lider PO Donald Tusk, którzy spotkali się z Merkel, wypowiedzieli się przeciwko budowie Centrum.

    Centrum ma być placówką poświęconą losom Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej. Inicjatorką jego utworzenia jest Erika Steinbach, szefowa Niemieckiego Związku Wypędzonych. Projekt ten niepokoi Polaków i Czechów. Obawiają się, że zdominowana przez niemieckie ziomkostwa placówka może w sposób jednostronny prezentować historię powojennych wysiedleń i stać się zarzewiem konfliktów.

    Tematem rozmów prezydentów będą też, według Majkowskiego, sprawy UE, Traktatu Konstytucyjnego Unii, budżetu wspólnoty oraz stosunki transatlantyckie. "Jesteśmy też zainteresowani przedstawieniem naszego stanowiska w sprawie problemów wschodnich, tzn. Białorusi, naszych stosunków z Rosją, Ukrainą" - dodał minister.

    Koehler ma spotkać się we wtorek także z premierem Markiem Belką, marszałkiem Sejmu i kandydatem na prezydenta Włodzimierzem Cimoszewiczem oraz liderem Platformy Obywatelskiej i również kandydatem tej partii na prezydenta Donaldem Tuskiem.

    Również we wtorek niemiecki prezydent złoży kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego oraz pod Pomnikiem Powstańców Warszawy.

    Koehler weźmie także po południu udział w uroczystości 10. rocznicy powstania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

    W środę, w Gdańsku prezydenci Polski i Niemiec będą uczestniczyli w konferencji "Od Solidarności do wolności". Po południu Koehler spotka się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce.

    W czwartek na Westerplatte prezydenci Polski i Niemiec wspólnie wezmą udział w obchodach upamiętniających wybuch II wojny światowej, a także spotkają się z młodzieżą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane