We wtorek - projekt ustawy o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-01-2006, 21:12

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego zapowiedział na wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz w sobotnim wystąpieniu w telewizji publicznej.

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego zapowiedział na wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz w sobotnim wystąpieniu w telewizji publicznej.

    Szef rządu przyznał, że "niestety dziś w Polsce musi istnieć urząd, który będzie walczył z korupcją od najniższego urzędnika po najwyższe szczeble władzy".

    Marcinkiewicz odniósł się do sobotniej nominacji Zyty Gilowskiej na wicepremiera i ministra finansów. "Jestem przekonany, że jej talent, umiejętności, i energia przysłużą się szybkiemu i stabilnemu wzrostowi gospodarczemu Polski, a przede wszystkim zmniejszeniu bezrobocia" - powiedział premier. "Nie pytamy o partyjne legitymacje, ale o szczere chęci służenia Polsce" - podkreślił.

    Szef rządu zapowiedział także, iż w przyszłym tygodniu wszyscy ministrowie w jego rządzie podpiszą kodeks etyczny autorstwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Marcinkiewicz przypomniał, że członkowie jego gabinetu publicznie ujawnili już swoje majątki.

    W kodeksie etycznym zapisano m.in., że premier i ministrowie muszą przestrzegać zasady odpowiedzialności zbiorowej. Ministrowie ponoszą odpowiedzialność za politykę, decyzje i działania swoich resortów.

    Szef rządu mówił także o osiągniętym w Brukseli kompromisie ws. budżetu UE. W latach 2007-13 do Polski może trafić łącznie około 91 mld euro.  "To ogromne fundusze, jeśli dobrze je wykorzystamy w ciągu najbliższych lat zmienią nasz kraj nie do poznania. Tak, jak zmieniły Irlandię, czy Hiszpanię" - uważa Marcinkiewicz.

    "Wybudujemy autostrady i nowe drogi, linie kolejowe, oczyszczalnie ścieków, zainwestujemy w edukację. Szczególny wysiłek skierujemy na poprawę sytuacji polskiej wsi, a także wyrównanie szans rozwojowych pięciu wschodnich województw" - dodał.

    Premier złożył również Polakom życzenia na 2006 rok. "Życzę wszystkim z państwa nie tylko szczęścia osobistego i zdrowia, ale i tego, by nadzieja na normalne i sprawiedliwe państwo stała się rzeczywistością" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane