We wtorek rząd ma przyjąć m.in. projekt ustawy o urzędzie antykorupcyjnym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 20:52

Rząd ma przyjąć we wtorek m.in. projekt ustawy o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego. Zapowiedział to w sobotnim wystąpieniu w TVP premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Rząd ma przyjąć we wtorek m.in. projekt ustawy o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego. Zapowiedział to w sobotnim wystąpieniu w TVP premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Szef rządu przyznał, że "niestety, dziś w Polsce musi istnieć urząd, który będzie walczył z korupcją od najniższego urzędnika, po najwyższe szczeble władzy".

Na początku wtorkowego posiedzenia rządu wszyscy ministrowie mają podpisać Kodeks Prezydencki Postępowania Etycznego. Kodeks ten Marcinkiewicz otrzymał na początku października od Lecha Kaczyńskiego.

W kodeksie etycznym zapisano m.in., że premier i ministrowie muszą przestrzegać zasady odpowiedzialności zbiorowej. Ministrowie ponoszą odpowiedzialność za politykę, decyzje i działania swoich resortów.

Zgodnie z kodeksem, premier i ministrowie mają m.in. "unikać przyjmowania wszelkich podarunków i gościnności, które mogłyby podważyć ich oceny lub angażować w nieprawidłowe zobowiązania"; odchodzący ze stanowiska ministrowie "powinni zasięgać rady premiera odnośnie wszelkich nominacji, jakie chcieliby przyjąć w ciągu dwóch lat po odejściu".

W kodeksie zapisano też, że ministrowie powinni tak uporządkować swoje sprawy, "by nie powstał konflikt pomiędzy ich prywatnymi interesami (finansowymi lub innymi) a ich zobowiązaniami publicznymi, a także, by nie powstało podejrzenie o obecność takiego konfliktu".

Jak przyznał L. Kaczyński, jego kodeks był wzorowany na dokumencie opracowanym przez premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira, m.in. w zaleceniach, by ministrowie unikali konfliktu interesów i nie przyjmowali prezentów oraz we wprowadzeniu zbiorowej odpowiedzialności za rząd.

We wtorek rząd ma też m.in. przyjąć autopoprawkę do nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Minister zdrowia Zbigniew Religa mówił w grudniu, że resort zdrowia jest za umorzeniem pożyczek, zaciągniętych przez publiczne szpitale i przychodnie z budżetu państwa. Powiedział, że intencją Ministerstwa Zdrowia jest zamiana pożyczek na dotacje i umorzenie ich spłaty.

Ministrowie omówić mają też stanowisko rządu wobec poselskich projektów ustaw o finansowaniu z budżetu państwa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zgodnie z wyliczeniami autorów projektów - posłów PO - koszty wprowadzenia proponowanych zapisów to ok. 22 mln zł rocznie.

Projekty ustaw przewidują, że szkoły te mają otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych. Założeniem projektowanych ustaw jest wypełnienie umowy międzynarodowej (Konkordatu) między Stolicą Apostolską i Polską oraz umowy między rządem a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane