We wtorek rząd zajmie się m.in. strategią podatkową

opublikowano: 05-01-2004, 20:36

PAP: Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. przygotowaną przez Ministerstwo Finansów Strategią

podatkową. Niewykluczone, że obrady poprowadzi premier Leszek Miller, który na ten czas opuści szpital.

Rzecznik rządu Marcin Kaszuba powiedział w poniedziałek PAP, że premier najprawdopodobniej będzie przewodniczył wtorkowym obradom Rady Ministrów, ale - jak dodał - będzie to ostatecznie zależało od tego, jak premier będzie się tego dnia czuł.

Celem Strategii podatkowej - według dotychczasowych wypowiedzi wicepremiera Jerzego Hausnera - jest ograniczenie fiskalizmu państwa w kolejnych latach.

Pod koniec ubiegłego roku Hausner mówił, że Strategia podatkowa zawiera zmiany, które pozwolą stworzyć docelowy model polskiego systemu podatkowego w ciągu tej dekady.

Według wicepremiera, założeniem strategii jest, by podatkowe dochody budżetu państwa zwiększały się tylko w przypadku poprawy sytuacji gospodarczej oraz poprawy ściągalności podatków, a nie ze wzrostu stawek.

Rada Ministrów wysłucha też informacji na temat stanu realizacji Programu uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych. Zakłada on redukcję wydatków w dwóch częściach: administracyjnej i socjalnej.

Pierwsza przewiduje ograniczenie wydatków administracji publicznej o kwotę do 20 mld zł do roku 2007, a druga, która

została poddana debacie społecznej, miałaby ograniczyć wydatki w tym samym czasie o 12 mld zł.

Rząd zajmie się też projektem ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych dostosowującym polskie przepisy do wymogów UE. Rozpatrzy też autopoprawkę do projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ministrowie wysłuchają ponadto informacji o funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia od kwietnia 2003 r., czyli od początku działalności NFZ, do sierpnia ubiegłego roku.

Rząd zapozna się też z założeniami do projektu ustawy o Narodowym Centrum Studiów Strategicznych. NCSS ma zastąpić obecne Rządowe Centrum Studiów Strategicznych i pomagać w osiągnięciu lepszej jakości rządzenia.

Centrum ma przygotowywać m.in. długookresowe strategie i prognozy rozwoju społeczno-gospodarczego, analizy międzynarodowych uwarunkowań sytuacji w kraju, oceny funkcjonalności i efektywności działania struktur państwa.

Rada Ministrów jak zwykle omówi też sprawy związane z integracją Polski z UE - ministrowie wysłuchają m.in. informacji na temat stanu decentralizacji programów PHARE i ISPA (EDIS).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / We wtorek rząd zajmie się m.in. strategią podatkową