We wtorek w PE konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu Europy

  • PAP
opublikowano: 24-06-2018, 10:46
aktualizacja: 24-06-2018, 10:47

Ochrona, promocja i potencjał ekonomiczny dziedzictwa kulturowego – to główne tematy konferencji, która odbędzie się we wtorek w Parlamencie Europejskim. Spotkanie jest organizowane w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Jak poinformował Parlament Europejski w komunikacie, celem konferencji pt. "Cultural heritage in Europe: linking past and future" jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego, a także "uwidocznienie bogactwa dziedzictwa kulturowego Europy poprzez ukazanie jego roli w umacnianiu poczucia wspólnej tożsamości i budowaniu przyszłości Europy".

Spotkanie zostało podzielone na trzy części: "Dziedzictwo kulturowe i europejskość", "Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego" oraz "Potencjał ekonomiczny i innowacyjny dziedzictwa kulturowego". Konferencji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii gier wideo. W programie przewidziano także występy artystyczne.

W konferencji będą uczestniczyć m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego Petra Kammerevert, wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Edukacji PE Mircea Diaconu, bułgarski minister kultury Boil Banov, reprezentujący bułgarską prezydencję w Radzie UE, a także ministrowie kultury z Grecji, Łotwy i Chorwacji.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli również przedstawiciele europejskich placówek kultury, eksperci oraz naukowcy, wśród nich rektor Uniwersytetu w Salamance Ricardo Rivero Ortega, prof. Maria Teresa Schettino z Uniwersytetu Strasburskiego, dyrektor generalna ARTE Television Anne Durupty, dyrektor Domu Historii Europejskiej Constanze Itzel oraz Guillaume Kientz z Muzeum Luwru. Gośćmi specjalnymi będą m.in. kompozytor, performer i producent Jean-Michel Jarre, pianista i dyrygent Daniel Barenboim, kompozytor Ezio Bosso oraz fotografka Mathilde de l’Ecotais.

Konferencja, organizowana z inicjatywy przewodniczącego PE we współpracy z Komisją Kultury i Edukacji, jest częścią obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Decyzja Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego została przyjęta w dniu 17 maja 2017 r., na podstawie wniosku Komisji z dnia 30 sierpnia 2016 r.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest ogólnoeuropejską kampanią, która ma na celu poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbywają się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale również jego znaczenie w życiu każdego człowieka.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / We wtorek w PE konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu Europy