Weber: globalna płynność niedługo może zacząć się kurczyć

opublikowano: 14-11-2018, 16:31

Banki centralne na świecie będą trzymać się ścieżki normalizacji polityki monetarnej, uważa Alex Weber, szef rady nadzorczej UBS, były prezes banku centralnego Niemiec.

Weber powiedział na konferencji CNBC w Londynie, że choć światowa płynność wciąż rośnie, to wkrótce może zacząć się kurczyć kiedy banki centralne zaprzestaną kupowania aktywów.

- To spowoduje utrudnienia dla globalnych rynków, ale banki centralne są przekonane, że są w stanie zarządzać tą sytuacją oraz że ich normalizacja polityki monetarnej jest właściwym działaniem – powiedział były szef Bundesbanku.

Weber uważa, że banki centralne obawiają się iż dalsza luźna polityka monetarna zwiększy ryzyko na rynkach wraz z rosnącą zmiennością. Z drugiej strony uważa, że banki centralne będą ostrożnie dążyć do normalizacji polityki monetarnej. Wskazał, że Fed w rzeczywistości normalizuje ją dużo wolniej niż robił to w poprzednich cyklach.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu