Według ekologów, ptasia grypa jest już na Ukrainie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 14:04

Ptasia grypa jest już na Ukrainie - ostrzegają ukraińscy ekolodzy. Uważają, że wykrycie zarażonych ptaków w rumuńskiej delcie Dunaju oznacza, że choroba ta dotarła na Ukrainę -  poinformowała w czwartek telewizja NTN.

Ptasia grypa jest już na Ukrainie - ostrzegają ukraińscy ekolodzy. Uważają, że wykrycie zarażonych ptaków w rumuńskiej delcie Dunaju oznacza, że choroba ta dotarła na Ukrainę -  poinformowała w czwartek telewizja NTN.

Ekolodzy wyjaśniają, że lecące z Syberii dzikie ptaki przelatują najpierw nad ukraińską, a dopiero potem nad rumuńską częścią delty Dunaju. Na tej podstawie można twierdzić, że zarażone ptaki znajdują się już na Ukrainie, chociaż wirus ptasiej grypy nie został dotychczas wykryty.

W zeszły poniedziałek Ukraina wprowadziła zakaz importu ptactwa z Turcji i Rumunii. W minionych dniach rumuńskie władze zarządziły masowy ubój ptactwa domowego w delcie Dunaju, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Całą deltę objęto kwarantanną.

W sierpniu ukraińskie władze sanitarne wprowadziły zakaz importu drobiu i przetworów drobiowych z azjatyckiej części Rosyjskiej Federacji i Kazachstanu.

Ptasią grypę, stwierdzoną ostatnio w Turcji, wywołała groźna także dla człowieka odmiana wirusa H5N1. Wirus ten od końca 2003 r. zabił w krajach azjatyckich ponad  60 osób.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane