Według urzędników Departamentu Skarbu Chiny nie manipulują walutą

opublikowano: 12-10-2018, 07:50

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin usłyszał od swoich urzędników, że według ich oceny Chiny nie manipulują swoją walutą w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Mnuchin może zgodzić się z tą opinią lub nie. Jeśli zdecyduje się na pierwsze, uniknie ryzyka dalszej eskalacji konfliktu handlowego z Chinami. Nie wiadomo jednak, czy chce tego prezydent Donald Trump, który publicznie i prywatnie wzywał Mnuchina do nazwania Chin manipulatorem walutowym.

Juany, dolary
fot. Bloomberg

Źródła Bloomberga twierdzą, że powstający dwa razy w roku raport z oceną, czy partnerzy handlowi USA manipulują swoją walutą, ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu. Jeśli znajdzie się w nim określenie Chin jako manipulatora walutowego, Departament Skarbu jest zobowiązany do podjęcia bezpośrednich rozmów z Pekinem w tej sprawie, a także przedstawić problem Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Ostatni raz USA nazwały Chiny manipulatorem walutowym w 1994 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane