Według wskazówki szefa Fed sprzed roku w USA nadchodzi recesja i obniżka stóp

Bloomberg, MD
opublikowano: 23-03-2023, 06:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W marcu ubiegłego roku szef Fed Jerome Powell wskazał gdzie na rynku obligacji USA szukać najlepszych wskazówek co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Obecnie rynek długu sygnalizuje recesję i obniżki stóp procentowych, informuje Bloomberg.

- Są dobre badania pracowników Rezerwy Federalnej, które wskazują aby patrzeć na krótki koniec, pierwsze 18 miesięcy, krzywej rentowności. Tam jest tak naprawdę 100 proc. mocy sygnalizacyjnej krzywej rentowności. To ma sens. Bo jeśli jest tam odwrócenie, to oznacza, że Fed będzie obniżał stopy, a to z kolei oznacza, że gospodarka jest słaba – mówił Powell w marcu 2022 roku.

Jerome Powell, fot. Al Drago/Bloomberg
Jerome Powell, fot. Al Drago/Bloomberg

Bloomberg zauważa, że spodziewana rentowność trzymiesięcznych bonów skarbowych spadła o 134 pkt. bazowych poniżej aktualnej. Pobiła dotychczasowy rekord ze stycznia 2001 roku, po którym recesja gospodarki USA nastąpiła w okresie mniej niż dwóch miesięcy. Rentowność obligacji 2-letnich USA spadła w środę mocniej niż 10-letnich, co spowodowało pogłębienie odwrócenia krzywej rentowności na tym odcinku, uważanego za sygnał nadchodzącej recesij.

W środę rentowności obligacji skarbowych USA spadły po ogłoszeniu przez Fed podwyżki stóp o 25 pkt. oraz utrzymaniu dotychczasowej prognozy stopy końcowej w obecnym cyklu podwyżek, sugerującym jeszcze tylko jedną podwyżkę stóp w tym roku o 25 pkt. bazowych. Choć Jerome Powell na konferencji po decyzji w sprawie stóp mówił, że nie spodziewa się obniżki w tym roku, to rynek spodziewa się spadku stóp od września o co najmniej 25 pkt. bazowych.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe zacieśnienie polityki i osłabienie kredytu bankowego, jest szansa, że Fed będzie obniżał stopy szybciej niż rynek obecnie oczekuje – napisali w raporcie stratedzy TD Securities. - Przewidując nadal, że gospodarka znajdzie się w recesji w czwartym kwartale, podtrzymujemy prognozę, że obniżki stóp rozpoczną się od grudniowego posiedzenia Fed – dodali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane