Czytasz dzięki

Wegetariański żywot Lwa Tołstoja

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Lew Tołstoj, autor najromantyczniejszych powieści wszechczasów — „Anny Kareniny” i „Wojny i pokoju” — na wieki zapisał się w kanonie literatury pięknej.

Blisko 110 lat po jego śmierci bestsellerem ma szansę stać się książka napisana przez… jego żonę — w Wielkiej Brytanii wydano właśnie przetłumaczony na język angielski przepiśnik jej autorstwa. Mało kto dzisiaj wie, że rosyjski literat był w swoich czasach prawdziwym ambasadorem wegetarianizmu. Domowe przepisy żony Tołstoja to ważny element biografii pisarza — po kryzysie twórczym wieku średniego, gdy skończył 50 lat, jego artystyczna dusza wpłynęła na spokojne wody domowych pieleszy. Rzucił palenie, picie alkoholu i jedzenie mięsa, co wówczas mogło być uważane za przejście na wyjątkowo radykalną dietę. Co znajdziemy w książce kucharskiej sprzed wieków? Mnóstwo przepisów na przyrządzenie jajek i słodkich wypieków, w tym ciasto cytrynowe, które żona Tołstoja piekła tradycyjnie w dniu jego urodzin, bo — jak zauważył „The Guardian” — „w tamtych czasach nie było jeszcze mody na komosę ryżową”. Gdyby żył, 9 września skończyłby 190 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane