Węgiel był najczęściej przewożonym koleją ładunkiem w 2003 roku

opublikowano: 14-12-2004, 17:01

Ponad połowę ładunków przewożonych koleją w 2003 roku stanowił węgiel, na drugim miejscu uplasowały się surowce i materiały budowlane - wynika z informacji przekazanej we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

Węgiel stanowił w 2003 roku 54 proc. przewożonego asortymentu. Surowce i materiały budowlane - 10,7 proc. Wśród ważnych ładunków znalazły się także: metale i przetwory z metali (6 proc.), nawozy i inne art. chemiczne (6 proc.), rudy (5,8 proc.) oraz ropa i przetwory naftowe (4,6 proc.).

Drewno i wyroby z drewna to 1,6 proc. przewożonych ładunków, zaś płody i przetwory rolne - 1,1, proc.; pozostałe towary - 10 proc.

Przewoźnicy towarów dysponowali ponad 113 tys. wagonami towarowych. Ponad 61,2 proc. z nich stanowiły węglarki, 12 proc. platformy, 10,5 proc. wagony kryte, specjalne - 4 proc., a wagony z odchylnymi dachami - 0,8 proc.

Według UTK, tabor wagonowy jest wyeksploatowany. Dominują wagony węglarki, a brakuje specjalnych wagonów: z rozsuwanymi dachami i ścianami bocznymi umożliwiającymi mechaniczny rozładunek i załadunek z ramp; wagonów platform do przewozów kontenerów oraz wagonów kieszeniowych do przewozu naczep samochodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Węgiel był najczęściej przewożonym koleją ładunkiem w 2003 roku