Węgiel z Kompanii Węglowej droższy w kraju, tańszy w eksporcie

Polska Agencja Prasowa SA
02-03-2005, 12:06

O blisko 12 proc. wzrosła między grudniem a styczniem cena węgla z Kompanii Węglowej, sprzedawanego na rynku krajowym. Średnia cena węgla na eksport wzrosła w tym czasie o ponad 1 proc., mimo widocznego już w końcu stycznia załamania cen. KW zamknęła miesiąc 25,7 mln zł zysku netto.

O blisko 12 proc. wzrosła między grudniem a styczniem cena węgla z Kompanii Węglowej, sprzedawanego na rynku krajowym. Średnia cena węgla na eksport wzrosła w tym czasie o ponad 1 proc., mimo widocznego już w końcu stycznia załamania cen. KW zamknęła miesiąc 25,7 mln zł zysku netto.

- W związku z rozpoczętym na przełomie stycznia i lutego spadkiem cen w eksporcie realizowanym drogą morską szukamy możliwości większej sprzedaży węgla w kraju oraz węgla lepszej jakości, jednak wzrost ceny krajowej to przede wszystkim efekt sytuacji rynkowej. Nie jest tak, że rekompensujemy spadek cen w eksporcie wzrostem w kraju - powiedział w środę PAP rzecznik KW, Zbigniew Madej.

W środę KW opublikowała swoje wyniki za styczeń tego roku. Wzrost ceny węgla w kraju firma tłumaczy głównie zmianą struktury sprzedaży: dużo mniej sprzedano najtańszych na rynku miałów, w zamian sprzedając lepsze i droższe gatunki węgla. Zwiększył się też udział w sprzedaży węgla koksowego, osiągającego wysokie ceny.

Na zmianę średniej ceny wpłynął też fakt, że w styczniu Kompania sprzedała aż o 1,6 mln ton węgla mniej niż w grudniu (w sumie odbiorców znalazło 3,5 mln ton), czego powodem były wciąż trwające negocjacje cenowe z dużymi odbiorcami. Mniejsza sprzedaż w kraju spowodowała wzrost udziału eksportu do ponad 37 proc. sprzedaży, prawie o 10 proc. więcej niż w grudniu.

Przedstawiciele Kompanii prognozują, że już w lutym zarówno na strukturze sprzedaży, jak i na wynikach spółki odbije się trwający spadek (nawet o 25 proc.) cen w eksporcie. Luty, choć nie ma jeszcze pełnych danych za ten miesiąc, był pierwszym od ponad roku okresem, kiedy w poszczególnych dniach cena eksportowa była niższa od krajowej, jednak prawidłowości tej nie widać na razie w zestawieniu średnich cen ze stycznia i lutego.

Jeszcze w styczniu tego roku średnia cena węgla kierowanego na eksport wynosiła 199,41 zł za tonę, w lutym (według wstępnych danych) już tylko 179,42 zł, ale to i tak więcej od średniej ceny krajowej, która w styczniu wyniosła 172,16 zł, a w lutym 170,73 zł. Problemem jest jednak węgiel eksportowany drogą morską, czyli ponad dwie trzecie całości. W styczniu za tonę wysyłanego za granicę statkami węgla płacono 188,13 zł, a w końcu lutego już tylko 156,19 zł, przy koszcie produkcji rzędu 153 zł za tonę.

Przedstawiciele Kompanii nie wykluczają, że dalszy spadek cen eksportowych w marcu spowoduje, że średnie ceny w kraju i w eksporcie wyrównają się, a średnia cena eksportowa będzie niższa od krajowej, co może zachwiać opłacalnością części eksportu. Aby utrzymać dobre wyniki Kompania deklaruje obniżkę kosztów, m.in. poprzez zwiększenie efektywnego czasu pracy, likwidację zbędnych szybów oraz poprawę jakości węgla, dla osiągnięcia wyższych cen.

W wynikach stycznia nie widać jednak negatywnych trendów. Na każdej tonie sprzedanego węgla spółka zarobiła 24,48 zł, wobec 5,75 zł w tym samym czasie ubiegłego roku. W sumie zysk na sprzedaży węgla wyniósł w styczniu 84,7 mln zł, zysk brutto 30,2 mln zł (wobec straty 18,6 mln zł w styczniu 2004), a zysk netto 25,7 mln zł. Wszystkie podatki i inne należności publicznoprawne Kompania płaci na bieżąco.

Niższe ceny oznaczają spadek tegorocznych przychodów Kompanii Węglowej, szacowany przez firmę nawet na ok. 400 mln zł. Zakładane jest zmniejszenie zysku netto do ok. 200 mln zł wobec 429,9 mln zł w ubiegłym roku. Pogorszenie wyniku to także, obok spadku cen węgla, efekt planowanych inwestycji (ok. 700 mln zł) oraz konieczności spłaty starych długów (350 mln zł). KW to największa górnicza firma w Europie, skupiająca 18 czynnych kopalń węgla i zatrudniająca 72,4 tys. pracowników.    mab/ pwd/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Węgiel z Kompanii Węglowej droższy w kraju, tańszy w eksporcie