Węgiel z wierzby zaczyna podbijać rynek paliw

BAW
opublikowano: 18-05-2011, 00:00

Wygląda jak zwykły węgiel drzewny do grilla. Powstaje z biomasy. Czy biowęgiel z Sędziszowa pozwoli Polsce spełnić unijne normy?

Wygląda jak zwykły węgiel drzewny do grilla. Powstaje z biomasy. Czy biowęgiel z Sędziszowa pozwoli Polsce spełnić unijne normy?

Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych będzie w Polsce rósł z 8,85 proc. w 2011 r. do 16,78 proc. w 2019 r. — wynika z przyjętego w kwietniu przez rząd raportu, przygotowanego przez resort gospodarki. Taka konieczność wynika z unijnych przepisów, które narzucają coraz ostrzejsze limity emisji dwutlenku węgla, a jednocześnie nakładają na producentów energii obowiązek wykorzystywania źródeł odnawialnych.

Teoria i praktyka

Firmę Fluid założył Jan Gładki. Uznał, że opracowany na Politechnice Częstochowskiej teoretyczny model linii technologicznej do produkcji tzw. biowęgla z masy roślinnej można zastosować w praktyce.

— W badania nad patentem zaangażowali się naukowcy z Politechniki Częstochowskiej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w Katowicach, Politechnika Gdańska oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu — mówi Piotr Szeremeta, dyrektor ds. biomasy w firmie Fluid.

Po kilku latach badań Fluid stał się wyłącznym właścicielem wszelkich praw do wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym jako "Sposób i urządzenie do waloryzacji stałych paliw odpadowych oraz biomasy, zwłaszcza dla czystej produkcji energii elektrycznej i ciepła". 15 grudnia 2009 r. otrzymał patent na wynalazek zapisany pod numerem 204294.

W kwietniu 2010 r. zakończono proces przemysłowego wdrożenia prototypu Termolizacyjnego Modułu Odzysku Energii z biomas (TMOE). W firmie nie chcą zdradzić, ile kosztowało wprowadzenie projektu do przemysłowej produkcji. Przyznają jedynie, że były to duże kwoty i wyłożyli je właściciele spółki. Gdy okazało się, że biowęgiel może być zamiennikiem tradycyjnego opału, Janowi Gładkiemu udało się namówić dwóch przedsiębiorców z Krakowa do zainwestowania pieniędzy na wdrożenie pomysłu. Dzięki nim udało się wybudować na działce w Sędziszowie linię do eksperymentalnej produkcji biowęgla.

Po pieniądze na giełdę

Ekologiczny węgiel z Sędziszowa, liczącego 6 tys. mieszkańców miasteczka w województwie świętokrzyskim, pomału podbija rynek. Mogą go stosować elektrociepłownie oraz elektrownie zawodowe.

— Firma produkuje paliwo z surowców odnawialnych: roślin, pozostałości po produkcji drewna w tartakach oraz uprawianej specjalnie na nasze potrzeby wierzby energetycznej. Zakład produkcyjno-wdrożeniowy wytwarza 200 kg biowęgla na godzinę. Budowana wytwórnia docelowa będzie produkowała 2 tony na godzinę — wyjaśnia Piotr Szeremeta.

Spółka sprzedała niedawno akcje za 10 mln zł. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Akcje zadebiutowały 11 kwietnia na rynku NewConnect, gdzie trafiają młode i nowoczesne spółki z perspektywami na wzrost wartości.

Pieniądze ze sprzedaży akcji firmie zamierza przeznaczyć na dalszy rozwój i budowę kolejnych zakładów.

Ekologiczny hit

Firma podpisuje umowy na długoterminową dzierżawę gruntów pod uprawę roślin energetycznych. Przygotowuje także długoterminowe umowy ze stowarzyszeniami rolników i plantatorami na dostarczanie biomasy do produkcji. Planuje też sprowadzanie biomasy z Azji i Afryki, a także wytwarzanie biowęgla za granicą. Bardzo bliskie jest podpisanie umowy w Ałtajskim Kraju w Rosji i w Malezji

— Potencjał innowacyjny naszego biowęgla to nie tylko odnawialne paliwo dla energetyki o dużej możliwości redukcji CO2, ale również nawóz dla rolnictwa o długim cyklu rozkładu, a w niedalekiej przyszłości być może także paliwo do ogniw węglowych — zapewnia Piotr Szeremeta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Węgiel z wierzby zaczyna podbijać rynek paliw