Węgierski BUX opiera się europejskim spadkom

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
25-03-2015, 19:59

Podczas dzisiejszej sesji mamy kontynuację trendu wyprzedaży na globalnych parkietach.

 

Trend ten nie ominął dzisiaj silnej ostatni Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Niespodziankę sprawiła za todzisiaj giełda w Budapeszcie, a jej indeks BUX jako nieliczny świecił się dzisiaj w Europie na zielono.

Europejskie parkiety zaliczyły dzisiaj jedną z najgorszych sesji od dwóch miesięcy, niedługo po tym jak w zeszłym tygodniu notowały one historyczne szczyty lub najwyższe poziomy od wielu lat. Ostatnie wzrosty na europejskich parkietach spowodowane były rozpoczęciem skupu obligacji rządowych przez Europejski Bank Centralny. Jednak po osiągnięciu bardzo wysokich poziomów cen akcji, inwestorzy zaczęli wycofywać się z rynku akcyjnego. Na zakończeniu sesji CAC 40 stracił aż 1,32%, DAX zniżkował o 1,17%. FTSE 100 również zakończył dzień na minusie: -0,41%.

W USA kolejne słabe dane z gospodarki, tym razem zamówienia na dobra, nie wsparły tym razem oczekiwań, że Fed będzie zwlekał z podwyżką stóp procentowych. Główne amerykańskie indeksy kontynuują spadki znajdując się już bardzo blisko poziomów notowanych przed zeszłotygodniowym FOMC. Po godzinie 18:00 S&P 500 tracił 0,97%, DJIA: -1,02%, a Nasdaq: -1,63%.

Pozytywnie zaskoczył dzisiaj węgierski BUX. Tamtejsi inwestorzy kupowali dzisiaj akcje szczególnie z sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Dzisiaj minister gospodarki Węgier powiedział, że rząd prawdopodobnie w przyszłości rozważy cięcie podatku telekomunikacyjnego. W trakcie swoich rządów, tamtejsza władza nałożyła spore podatki na sektor bankowy, telekomunikacyjny, energetyczny oraz sprzedaży detalicznej. Aktualnie rząd rozpoczyna częściowe wycofywanie podatku z sektora bankowego oraz sprzedaży detalicznej. Spółka Magyar Telekom wzrosła dzisiaj o 7,24%, natomiast OTP Bank zyskał 6,56%. Sam indeks wzrósł o 2,93% i po raz pierwszy od 2011 roku przekroczył barierę 20 tysięcy punktów.

WIG20 zalicza dzisiaj najsłabszą sesję od ponad tygodnia, zaliczając pierwszą spadkową sesję od 13 marca. Już wczoraj sesja wyglądała bardzo płasko, ale mimo wszystko udało się zakończyć dzień na lekkim plusie.Dzisiaj WIG 20 zamknął się poniżej 2400 punktów tracąc na końcu sesji 0,70% do wczorajszego zamknięcia. Wśród spółek wchodzących w skład indeksu tylko 7 zaliczyło dzisiaj wzrostową sesję, najwięcej zyskał PKN Orlen: 2,52%. Najwięcej straciła natomiast LW Bogdanka: -2,73%.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Węgierski BUX opiera się europejskim spadkom