Węgierski parlament obciął świadczenia dla azylantów

PAP
opublikowano: 10-05-2016, 21:35

Parlament węgierski przyjął we wtorek nowelizację ustawy o administracji socjalnej, zgodnie z którą świadczenia przysługujące osobom ubiegającym się o azyl i objętym ochroną międzynarodową zostaną stopniowo obcięte.

Parlament zdecydował o zniesieniu od 1 czerwca instytucji umowy integracyjnej, w której azylant lub osoba objęta ochroną międzynarodową zobowiązywała się do spełnienia konkretnych warunków, w zamian za co przez 2 lata miała prawo do wsparcia integracyjnego.

Jak podkreślono, w związku z tym osoby objęte ochroną międzynarodową, np. uchodźcy, będą otrzymywać coraz niższe wsparcie integracyjne, które jednak będzie wyższe od świadczeń socjalnych przysługujących obywatelom węgierskim.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami uchodźcy zamiast obecnych dwóch miesięcy będą mieli prawo do przebywania w ośrodkach przyjmujących tylko przez miesiąc.

Zaostrzono również przepisy dotyczące ubiegania się o zezwolenie na pobyt – podała agencja MTI. W uzasadnieniu podkreślono, że obecnie często zabiegają o nie osoby, które chcą jedynie uniknąć wydalenia.

Zgodnie z nowelizacją będzie można zatrzymać osobę przejętą przez węgierskie władze na mocy rozporządzenia dublińskiego (zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada państwo, w którym uchodźca przekroczył granicę UE), jeśli w państwie przekazującym ubiegała się o azyl, a na Węgrzech nie.

Według obrońców praw człowieka przyjęte zmiany mają zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl na Węgrzech.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Węgierski parlament obciął świadczenia dla azylantów