Węgierskie władze przeżarte korupcją

WST, PAP
opublikowano: 28-07-2016, 14:58

Węgrzy maja bardzo złą opinię o swoich politykach i rządzącym obozie. Większość z ankietowanych przez ośrodek Median uważa, że obecny rząd cechują w dużym lub znacznym stopniu nadużycia finansowe, a korupcja w ich kraju ma charakter systemowy.

Pytani o to, na ile nadużycia finansowe są charakterystyczne dla obecnego rządu, 37 proc. respondentów oceniło, że w bardzo dużym stopniu, a 30 proc. – że w znacznym. Osoby o takich poglądach były w mniejszości tylko wśród zwolenników Fideszu – zgodziło z taką oceną odpowiednio 12 i 25 proc. - pisze  w czwartkowym numerze lewicowy tygodnik „HVG”.

60 proc. respondentów oceniło, że korupcja na Węgrzech jest zjawiskiem raczej idącym z góry, kierowanym centralnie i ma charakter systemowy. 31 proc. uznało, że są to raczej osobiste działania nieuczciwych urzędników, a 9 proc. nie miało zdania.

Pytani o działania węgierskiego rządu wobec korupcji badani w większości (56 proc.) ocenili, że występuje on tylko przeciwko takiej korupcji, która nie leży w jego interesie. 23 proc. odparło, że rząd w ogóle nie walczy z korupcją, a 17 proc. - że konsekwentnie występuje przeciwko każdej formie korupcji. Reszta ankietowanych nie miała zdania.

„Specyficzna, postrzegana jako kierowana odgórnie, korupcja w pewnym stopniu odciska swoje piętno na ocenie politycznego systemu jako całości, gdyż spośród wyrażeń opisujących system co szósty zapytany (15 proc.) za najbardziej odpowiednie uznał określenie +państwo mafijne+, a wśród elektoratu opozycji sądzi tak co piąty” - – pisze „HVG”, na którego zlecenie sondaż przeprowadzono.

Proszeni o ocenę systemu panującego na Węgrzech respondenci najczęściej (20 proc.) wybierali określenie „dyktatura”, „demokracja obywatelska” oraz „władza autorytarna” (po 18 proc.). 9 proc. wybrało „system współpracy narodowej”, a 8 proc. „liberalną demokrację”. 12 proc. nie zgodziło się z żadnym z tych określeń lub nie odpowiedziało.

„HVG” podkreśla przy tym, że określenie „dyktatura” niekoniecznie jest pojmowane negatywnie, jako że 6 proc. zwolenników Fideszu tak właśnie opisało obecny system.

Sondaż przeprowadzono w czerwcu na reprezentatywnej próbie.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Polecane