Węgla jest mniej i zdrożał

Magda Graniszewska, PAP
opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Polska z eksportera stała się importerem węgla, a kopalnie zamiast strat mają zysk. To m.in. efekt wielomiliardowej pomocy publicznej.

Dane dotyczące sytuacji na krajowym rynku węgla w 2017 r. opublikowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Wynika z nich, że wydobycie surowca spadło w Polsce w zeszłym roku o 4,9 mln ton, do 65,5 mln ton, wzrósł natomiast import — o 5,1 mln ton, do 13,4 mln ton. Poziom importu okazał się jednocześnie najwyższy od sześciu lat, czyli od 2011 r. Wtedy do Polski napłynęło prawie 15 mln ton importowanego surowca.

Zobacz więcej

Fot. Bartek Sadowski, Bloomberg

Dane obrazują zmianę, która przeistoczyła Polskę z eksportera węgla netto (była nim w 2015 r. i 2016 r.) w importera netto. Głównym źródłem importu jest Rosja.

Spadek wydobycia i wynikająca z tego tendencja do uzupełniania go importem ma dwie przyczyny. Po pierwsze — zamykano w zeszłym roku kopalnie (w porozumieniu z Brukselą, w zamian za zgodę na przekazanie górnictwu pomocy publicznej). Po drugie — po trudnych latach, kiedy polskie kopalnie ze względów finansowych wstrzymywały inwestycje, przyszła koniunktura, z której polskie zakłady nie dały rady w pełni skorzystać. Przykładem jest m.in. Polska Grupa Górnicza, która planowała wydobyć w tym roku 32 mln ton węgla, ale wydobyła 30 mln ton. Prezes Krzysztof Rogala podkreśla, że to efekt niedoinwestowania ścian wydobywczych.

Sprzyjały polskim kopalniom wysokie ceny węgla — wzrosły średnio o jedną czwartą. Dzięki temu kopalnie wypracowały w zeszłym roku ponad 3,6 mld zł zysku netto. Na każdej sprzedanej tonie węgla kopalnie zarabiały średnio 40 zł, co przełożyło się na odzyskanie przez branżę rentowności. W 2015 r. jej strata przekraczała 4,5 mld zł, a w 2016 r. było to minus 3,6 mln zł. Warto przypomnieć, że państwo przekazało górnictwu w minionych latach znaczącą pomoc publiczną. Na lata 2016-18 przewidziano 8 mld zł, a na okres po 2018 r.

— kolejne 5 mld zł. Think tank WISE wyliczył zaś w zeszłym roku, że od 1990 do 2016 r. wsparcie dla górnictwa węgla i energetyki węglowej sięgnęło 230 mld zł. © Ⓟ

3,6 mld zł Taki zysk netto wypracowały w zeszłym roku polskie kopalnie. W 2015 r. i 2016 r. generowały straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu