Węgla wydobywamy coraz mniej

  • PAP
opublikowano: 03-01-2018, 22:00

Górnictwo

Z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w listopadzie po raz kolejny wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego spadła. Wyniosła ok. 5,7 mln ton, czyli o 200 tys. ton mniej niż miesiąc wcześniej i o 300 tys. ton mniej niż przed rokiem. Dla przypomnienia: w końcu listopada 2017 r. ARP szacowała, że cały 2017 r. górnictwo zamknie wydobyciem i sprzedażą węgla rzędu 66-67 mln ton, wobec niespełna 70,4 mln ton wydobycia i ponad 73,1 mln ton sprzedaży węgla w roku 2016.

FORUM

Za dane ARP, ważny punkt odniesienia dla firm węglowych i energetycznych, odpowiadał dotychczas dyrektor Henryk Paszcza, ale po blisko 10 latach przechodzi na emeryturę. Zastąpił go Robert Marzec, dotychczas koordynator zespołu monitorowania strategii górnictwa w katowickim oddziale ARP.

5,7 mln ton Około tyle wyniosła w listopadzie polska produkcja i sprzedaż węgla kamiennego. To ok. 200 tys. ton mniej niż miesiąc wcześniej. Przed rokiem o tej porze wydobycie i sprzedaż węgla przekraczały 6 mln ton.

211,41 zł Tyle, w przeliczeniu na tonę węgla, wyniosła w listopadzie wartość indeksu cenowego dla rynku energii elektrycznej. To oznacza 1,3-procentowy wzrost wobec cen węgla z października i aż o 11,6 proc. w porównaniu z listopadem zeszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane