Węglokoks nie złożył oferty zakupu Walcowni Blach Batory

PAP
aktualizacja: 27-04-2017, 13:50

Katowicki Węglokoks, konsolidujący swoje aktywa hutnicze pod marką Śląskie Huty Stali, potwierdził w czwartek, że nie złożył oferty w powtórzonym przetargu na zakup Walcowni Blach Batory w Chorzowie. Spółka chciałaby kupić walcownię z tzw. wolnej ręki.

W piątek miał być rozstrzygnięty kolejny przetarg na zakup walcowni, która półtora roku temu wstrzymała produkcję; jednak ponieważ nikt nie wpłacił wymaganego wadium, do sprzedaży nie dojdzie.

Majątkiem zakładu dysponuje syndyk masy upadłościowej HW Pietrzak Holding. W ubiegłorocznym przetargu, w którym walcownię wyceniono na 23,7 mln zł, oferta spółki z grupy Węglokoksu przegrała z propozycją firmy Moris z Chorzowa, która jednak ostatecznie nie sfinalizowała transakcji. W marcu br. kolejny przetarg zakończył się fiaskiem. W tej sytuacji w kwietniu syndyk obniżył cenę minimalną do 15 mln zł - przetarg zaplanowano na piątek. Mimo niezłożenia oferty Węglokoks podtrzymuje zainteresowanie walcownią.

"Zwróciliśmy się do syndyka z ofertą jak najszybszego podjęcia rozmów w celu sfinalizowania kupna zakładu z tzw. wolnej ręki. Pismo w tej sprawie zostało złożone u syndyka masy upadłości HW Pietrzak Holding SA oraz w sądzie. W naszej ocenie podjęcie takich rozmów to jedyna możliwość jak najszybszego wznowienia produkcji w walcowni. Brak produkcji i degradacja majątku sprawiają, że sytuacja tego zakładu pogarsza się z każdym miesiącem" – powiedział w czwartek PAP rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

Węglokoks deklaruje chęć "niezwłocznego wznowienia produkcji i zapewnienia miejsc pracy" w walcowni. Zakład nie produkuje od ponad półtora roku, a załoga jest na przymusowym postoju. Węglokoks już rok temu proponował syndykowi zakup walcowni z wolnej ręki, syndyk zdecydował jednak o przetargu, który okazał się nieskuteczny, podobnie jak kolejny.

Węglokoks nie wziął udziału w obecnym przetargu, tłumacząc to m.in. obawami o postępującą degradację majątku walcowni w wyniku długiego przestoju - obecnie nie ma pewności co do możliwości szybkiego uruchomienia produkcji. Spółka wskazywała też, że nakłady z tym związane będą na pewno większe niż kilka miesięcy wcześniej; sytuację komplikuje dodatkowo obecna niekorzystna sytuacja rynkowa, tj. ograniczona podaż materiału wsadowego. Stąd Węglokoks uznał, że cena proponowana przez syndyka jest zbyt wygórowana.

Przedstawiciele Węglokoksu – zapowiadając w marcu ofertę zakupu walcowni z wolnej ręki – deklarowali przy tym, że mimo ryzyka związanego z zakupem zakładu i wznowieniem produkcji, dostrzegają w nim potencjał i podtrzymują zainteresowanie zakupem oraz włączeniem go do swojej grupy hutniczej.

Obecnie częścią grupy Węglokoksu są dwie huty: Pokój w Rudzie Śląskiej i Łabędy w Gliwicach, które niebawem mają zacząć działać pod wspólnym szyldem Śląskie Huty Stali. Węglokoks już od ubiegłego roku zakładał, że częścią grupy może stać się też chorzowska walcownia, której załoga jest na przymusowym postoju.

W ubiegłorocznym przetargu obaj oferenci - spółka z grupy Węglokoksu oraz chorzowska firma Moris - zaproponowali taką samą minimalną cenę nabycia, określoną na niespełna 23,75 mln zł netto. Przed sądem odbyła się wówczas aukcja, którą wygrał Moris, oferując 26 mln zł. Spółka ta jednak zaskarżyła wynik przetargu, a ostatecznie odstąpiła od zakupu. Węglokoks wystąpił natomiast o kontrolę postępowania, zwracając uwagę m.in. na wątpliwości formalne. W tej sytuacji ogłoszony został kolejny przetarg, w którym nie złożono ofert. Kolejnym był kwietniowy przetarg, z obniżoną ceną.

Sprzedaż walcowni Batory to część trwającego od czerwca ubiegłego roku procesu upadłości likwidacyjnej spółki HW Pietrzak Holding SA. Grupa Węglokoks zaangażowała się w pomoc pracownikom walcowni, deklarując jej przyszłe włączenie do holdingu Śląskie Huty Stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Węglokoks nie złożył oferty zakupu Walcowni Blach Batory