Węgry: 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje

PAP
opublikowano: 13-06-2018, 21:16
aktualizacja: 13-06-2018, 21:17

Dziesięć państw, w tym kraje Grupy Wyszehradzkiej, opowiedziało się w podpisanej w środę na Węgrzech deklaracji za zwiększeniem funduszy unijnych, które mogą być przeznaczone na innowacje w rolnictwie.

Dokument podpisali w miejscowości Babolna na północnym zachodzie Węgier przedstawiciele resortów rolnictwa krajów V4, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i państw bałtyckich.

Wiceminister rolnictwa Węgier Zsolt Feldman oznajmił, że sygnatariusze uzgodnili, iż stworzą wspólną strategię dotyczącą uczestnictwa w inicjatywie współpracy BIOEAST, dotyczącej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce.

Feldman zaznaczył, że Komisja Europejska proponuje w budżecie na lata 2021-27 10 mld euro na badania i innowacje związane z sektorem rolno-spożywczym oraz gospodarką opartą na biomasie. Tymczasem – jak wskazał – na kraje Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat przypadło zaledwie 10 proc. funduszy unijnych na innowacje w rolnictwie.

We wspólnej deklaracji wspomniane kraje podkreśliły, że jest istotne, by w programie prac Komisji Europejskiej występowały ważne w regionie tematy dotyczące innowacji, a także by powstała strategia innowacji, która byłaby w stanie realizować wspólne cele i określać wspólne priorytety.

Sygnatariusze zaakcentowali też wagę rozwijania obszarów prowincjonalnych poprzez pomaganie im w rozwijaniu innowacyjnego, zintegrowanego i uwzględniającego kwestie klimatu modelu wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Węgry: 10 państw za wzrostem funduszy UE na innowacje