Węgry i Słowacja przygotują się na wypadek, gdyby gaz nie docierał przez Ukrainę

  • PAP
opublikowano: 26-04-2019, 16:24

Węgry i Słowacja wspólnie przygotują się na wypadek, gdyby z braku rosyjsko-ukraińskiego porozumienia o dostawach gazu surowiec ten nie docierał od strony Ukrainy – oznajmił w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szijjarto powiedział agencji MTI po rozmowach ze słowackim ministrem gospodarki Peterem Żigą w Pekinie, że nie ma jeszcze porozumienia między Ukrainą i Rosją o transporcie gazu od 1 stycznia 2020 r., może więc łatwo dojść do sytuacji, w której gaz nie będzie docierał przez Ukrainę ani na Węgry, ani na Słowację. „Musimy się na to przygotować” – podkreślił.

Poinformował, że uzgodnił z Żigą, iż przygotowania te będą prowadzone wspólnie. We wrześniu ma powstać grupa robocza z udziałem wszystkich węgierskich i słowackich spółek dostarczających i transportujących gaz oraz nim handlujących, której zadaniem będzie zapewnienie obu krajom bezpiecznych dostaw.

Jedną z możliwości – w ocenie Szijjarto – jest stworzenie południowego szlaku dostaw przez Serbię i Bułgarię, będącego przedłużeniem Tureckiego Potoku, co umożliwiłoby nie tylko zaopatrywanie Węgier, ale też – dzięki węgiersko-słowackiemu interkonektorowi – dostarczanie gazu na Słowację.

„Teraz się przekonujemy, jak dobrą decyzją z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego było zbudowanie węgiersko-słowackiego interkonektora łączącego gazociągi” – oświadczył.

Szijjarto przypomniał, że już wcześniej ustalił z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, że Węgry już w tym roku kupią część gazu potrzebnego na 2020 r., która dotarłaby przez Ukrainę, i zmagazynują ją w zbiornikach. Dodał, że byłoby to rozwiązanie tylko na przyszły rok.

Węgierski minister mówił wcześniej, że zużycie gazu na Węgrzech wynosi około 10 mld metrów sześciennych rocznie, „dlatego w naszym interesie leży podtrzymywanie przewidywalnej, gwarantującej nam bezpieczeństwo współpracy energetycznej z Gazpromem”.

Władze Węgier podkreślają konieczność zdywersyfikowania dostaw gazu do swego kraju. Szijjarto wspominał m.in. o szansie wiążącej się z ewentualnym zbudowaniem terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk, dostawach z Azerbejdżanu czy z rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym. Na razie nic z tych planów jednak nie wyszło.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Gaz