Węgry kupią 5 mln dawek chińskiej szczepionki

  • PAP
opublikowano: 29-01-2021, 16:17

Węgry kupią 5 mln dawek chińskiej szczepionki firmy Sinopharm, co wystarczy do zaszczepienia 2,5 mln osób – poinformował w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto na Facebooku po rozmowach ze swym chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

„Dostawa odbędzie się w czterech partiach, w przeciągu czterech miesięcy” – napisał Szijjarto.

Wyraził przekonanie, że dzięki podpisaniu umowy będzie możliwe przyspieszenie kampanii szczepień. Podkreślił przy tym, że w Serbii chińskim preparatem zaszczepiono już 300 tys. osób.

Wcześniej w piątek naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller poinformowała, że Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI) wydał zgodę na dopuszczenie do użytku chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi produkowanej przez Sinopharm.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jak będzie miał wybór, poprosi o zaszczepienie go właśnie tym preparatem. Do tej pory na Węgrzech zaszczepiono 175 tys. osób preparatami Pfizera i Moderny.

Na Węgrzech opada druga fala zakażeń koronawirusem. Według danych z czwartku w ciągu poprzedniej doby zmarło 93 chorych na Covid-19 i stwierdzono 1569 nowych infekcji. Liczba aktywnych zakażeń spadła poniżej 100 tys. W sumie od początku pandemii wykryto w kraju ponad 364 tys. infekcji koronawirusem, ponad 12 tys. osób zmarło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane