Węgry mogą obniżyć PIT do 9 proc.

Minister gospodarki Mihaly Varga powiedział, że jeśli tempo wzrostu gospodarczego przekroczy trwale 3 proc. Węgry mogą obniżyć podatek od dochodów osobistych do 9 proc. w 2018 roku, informuje Reuters. Obecnie stawka PIT wynosi 15 proc.

Mihaly Varga, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Mihaly Varga, fot. Bloomberg

Wcześniej w tym tygodniu rząd premiera Viktora Orbana podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego na dwa kolejne lata do ponad 4 proc. Reuters przypomina, że podwyższenie prognozy wzrostu nastąpiło po osiągnięciu przez rząd porozumienia z pracodawcami o znaczącym podwyższeniu płaty minimalnej przez następne dwa lata w zamian za obniżkę opodatkowania pracy i redukcji podatku od dochodów firm do liniowej stawki 9 proc.

Minister gospodarki Mihaly Varga powiedział dziennikowi Vilaggazdasag, że rząd, który stabilizuje budżet nieortodoksyjnymi działaniami, jak podatek bankowy czy inne podatki sektorowe nakładane na spółki, może także rozważyć obniżenie podatku od dochodów osobistych do takiego samego poziomu jak CIT.

- Jeśli nasze oczekiwania spełnią się i gospodarka będzie mogła rosnąć w tempie powyżej 3 proc. w sposób trwały, stworzy to przestrzeń dla dalszych działań – powiedział Varga. – Moim zdaniem, po obniżeniu podatku od dochodów firm do 9 proc. warto byłoby obniżyć także podatek od dochodów osobistych – dodał.

Szansę na obniżkę PIT na Węgrzech w 2018 roku zwiększa także to, że jest to rok wyborów parlamentarnych w tym kraju, informuje Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Węgry mogą obniżyć PIT do 9 proc.