Węgry nie zgadzają się na propozycję obniżki cen buraków cukrowych

(Marek Druś)
opublikowano: 23-09-2005, 11:01

Węgry poprą propozycje reformy polityki rolnej UE tylko wtedy, gdy zostanie zniwelowana różnica subsydiów napływających do starych i nowych członków Unii, powiedział minister rolnictwa Jozsef Graf w komisji rolnej Parlamentu Europejskiego.

Węgry poprą propozycje reformy polityki rolnej UE tylko wtedy, gdy zostanie zniwelowana różnica subsydiów napływających do starych i nowych członków Unii, powiedział minister rolnictwa Jozsef Graf w komisji rolnej Parlamentu Europejskiego.

Graf powiedział, że proponowana 39 proc. redukcja ceny minimalnej buraków cukrowych jest nie do zaakceptowania. Opowiedział się za 25 proc. obniżką, połączoną z wypłatami rekompensat dla rolników.

Graf opowiedział się także za utrzymaniem produkcji we wszystkich pięciu węgierskich cukrowniach oraz utrzymaniem upraw buraków cukrowych na 65 tys. hektarach. Przyznał jednocześnie, że docelowo powinny działać na Węgrzech trzy cukrownie, a uprawę buraków cukrowych powinno się ograniczyć 45 tys. hektarów.

Graf powiedział, że kwestia sprzedaży inwestorom zagranicznym ziemi uprawnej na Węgrzech nie będzie poruszana w trakcie negocjacji z UE, bo nie jest to obszar do dyskusji.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane