Węgry: Prezydent wzywa do odsunięcia od władzy premiera

(Paweł Kubisiak)
01-10-2006, 20:48

Prezydent Węgier Laszlo Solyom wezwał w niedzielę parlament do przegłosowania wotum nieufności wobec premiera Ferenca Gyurcsanya.

Prezydent Węgier Laszlo Solyom wezwał w niedzielę parlament do przegłosowania wotum nieufności wobec socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya.

Prezydent wystąpił z przemówieniem do narodu w telewizji węgierskiej tuż po zakończeniu o godz. 19.00 głosowania w wyborach samorządowych.

"Zgromadzenie Narodowe ma teraz możliwość działania. Rząd jest odpowiedzialny przed Zgromadzeniem. To Zgromadzenie decyduje o osobie premiera. To ono przywraca niezbędne zaufanie społeczne. Klucz do rozwiązania leży w rękach większości parlamentarnej" - oświadczył prezydent.

Wcześniej Solyom nawiązał do majowego wystąpienia premiera, w którym przyznał on, że okłamywał Węgrów co do rzeczywistej sytuacji gospodarczej kraju, oraz wezwał do zaprzestania tych praktyk i wszczęcia reform.

Ujawnienie wystąpienia "głęboko wstrząsnęło Węgrami. Oburzenie było słuszne(...) Nie nastąpiło jednak katharsis, oczyszczenie (...) Premier wciąż unika wyjaśnienia podstawowej kwestii. Nie uznaje, że użył niedozwolonych środków w celu utrzymania władzy. To podkopuje zaufanie do demokracji" - podkreślił Solyom.

Wyraził przekonanie, że jeśli wydarzenia będą biec dotychczasowym torem, będzie to ze szkodą dla kraju.

"Chciałbym podkreślić, że ja również uważam uporządkowanie spraw finansowych za najpilniejsze zadanie(...) Ale takiego programu gospodarczego nie można z powodzeniem realizować bez zaufania tych, którzy poniosą jego ciężar" - zaznaczył prezydent. (PAP) 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Węgry: Prezydent wzywa do odsunięcia od władzy premiera