Węgry: rząd chciałby przewalutować wszystkie kredyty hipoteczne

Węgierski rząd chciałby, aby doszło do automatycznego przewalutowania kredytów hipotecznych z obcych walut na forinta.

Gabor Orban z Ministerstwa Gospodarki powiedział, że rząd i bank centralny mogą finansowo wesprzeć taką operację, której celem jest obniżenie zarówno wartości kredytów jak i ich odsetek. Zaznaczył, że choć przewalutowanie miałoby objąć wszystkich kredytobiorców, to będą mieli możliwość nie skorzystania z takiej opcji.
Węgrzy mają kredyty hipoteczne w obcych walutach równowartości 8 mld USD. Większość we franku szwajcarskim. Na koniec czerwca 16 proc. tych kredytów nie było spłacane regularnie. 

Orban powiedział, że nie jest wciąż pewne, czy kredytobiorcy będą mogli przekonwertować kredyty po preferencyjnym kursie. Rząd i banko mają przedyskutować dwie opcje na spotkaniu 28 sierpnia. Jedną jest przekonwertowanie na forinta po kursie rynkowym, z podziałem kosztów redukcji wartości kredytów i odsetek między banki i rząd. Drugą opcją jest skrócenie okresu spłaty kredytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Węgry: rząd chciałby przewalutować wszystkie kredyty hipoteczne