Weidmann: brak podwyżki stóp EBC do połowy 2019 roku, koniec QE w 2018 roku

opublikowano: 17-01-2018, 07:21
aktualizacja: 17-01-2018, 07:23

Prognozowanie przez analityków, że EBC nie podwyższy stóp co najmniej do połowy przyszłego roku, jest rozsądne, powiedział Jens Weidmann, członek władz banku centralnego eurolandu i szef banku centralnego Niemiec.

- Te oczekiwania wydają się ogólnie mówiąc zgodne z obecnym „forward guidance” Rady Prezesów EBC, według którego stopy procentowe mogą wzrosnąć dopiero po zakończeniu zakupów aktywów – powiedział Weidmann w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zobacz więcej

Jens Weidmann, prezes Bundesbanku; fot. Bloomberg

Szef Bundesbanku, który jest znany z krytyki programu  ilościowego luzowania polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego, podtrzymał swoją opinię, że inflacja zmierza w eurolandzie w kierunku wyznaczonego celu 2 proc.

- Jeśli pozytywny rozwój sytuacji będzie kontynuowany, byłoby logiczne, aby nie dokonywać znaczących zakupów poza tymi, o których już zdecydowano – powiedział Weidmann.

Zapytany, czy to oznacza zakończenie QE w 2018 roku powiedział, że „uważałby to za właściwe z dzisiejszej perspektywy”.

- To jest uwzględnione w cenach przez rynki kapitałowe. Ale generalnie nie prognozuję decyzji Rady Prezesów EBC – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Weidmann: brak podwyżki stóp EBC do połowy 2019 roku, koniec QE w 2018 roku