Weidmann chce konkretnej daty zakończenia programu luzowania ilościowego

opublikowano: 19-12-2017, 15:23

Jens Weidmann jeden z wysokiej rangi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego ponownie zaapelował o ustalenie ostatecznej daty zakończenia programu skupu obligacji, donosi Bloomberg.

Twierdząc, że presja cenowa w strefie euro  powinna się umocnić wraz ze wzrostem płac, Weidmann ocenia, że "znajdujemy się na dobrej drodze ku naszej definicji stabilności cen".

Jens Weidmann
Zobacz więcej

Jens Weidmann Bloomberg

Podczas gdy decydenci podczas zeszłotygodniowego spotkania potwierdzili swoje zobowiązanie do kupowania długów do września lub „poza ten termin”, część z oficjeli w tym co najmniej połowa z sześciu członków Rady Dyrektorów EBC  sygnalizuje, że jest gotowa do powstrzymania się od dalszego przedłużania programu skupu aktywów. 

Strefa euro przechodzi obecnie najszerszą ekspansję gospodarczą w swojej historii, a EBC w tym miesiącu podwyższył prognozy wzrostu dla tego bloku monetarnego.

Szybsze zakończenie zakupu aktywów netto i jasno zakreślona data końcowa byłyby rozsądne i pożądanym przez rynek czynnikiem – stwierdził Weidmann, który oprócz zasiadania w EBC kieruje też Bundesbankiem.

Pomimo widocznej poprawy sytuacji, EBC pozostaje daleko w tyle, jeśli chodzi o cel inflacyjny wynoszący prawie 2 procent - a Niemcy są najlepszym przykładem złożoności problemu. Rekordowo niskie bezrobocie i wzrost gospodarczy ponad długoterminowy potencjał wciąż nie przyniosły znacznego wzrostu płac w Niemczech. Weidmann jest jednak przekonany, że wkrótce się zmieni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu