Wejdź na Szybką Ścieżkę do rozwoju swojej firmy

  • Materiał partnera
opublikowano: 04-02-2020, 00:00

Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że korzystanie z grantów w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Przed nami kolejne nabory w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych.

W puli ogłoszonego przez agencję wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego konkursu Szybka Ścieżka, przeznaczonego dla dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych, czeka 300 mln złotych w I rundzie i 100 mln złotych w II rundzie. Wnioski można składać od 7 marca do 20 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o w sumie 500 mln złotych w III rundzie (od 21 kwietnia do 18 maja) i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 19 maja do 18 czerwca 2020 roku.

- W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. O dofinansowanie mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu – zachęca do udziału Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
- Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – dodaje Kamieniecki.

Konkurs Szybka Ścieżka niewątpliwie przyczynił się do wymiernych korzyści w polskiej gospodarce. Według danych GUS w 2018 roku nastąpił 30 procentowy wzrost zatrudnienia w polskim sektorze B+R.

Formalności ograniczone do minimum
Najważniejsza zmiana wprowadzona w 2020 roku przez NCBR to uproszczenie procedur, by ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie grantów. Całą dokumentację napisano od nowa - prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania.

Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium „istota projektu”, które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia. W czasie oceny wniosków eksperci NCBR dadzą rekomendacje wnioskodawcom, a złożone wnioski będzie można poprawić.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Przedsiębiorcy przetestowali i polecają
Jednym z beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie w poprzednich edycjach Szybkiej Ścieżki jest polski fintech, firma Neontri, znana wcześniej pod nazwą Braintri. Firma uczestniczyła w tworzeniu popularnego BLIKA – własności Polskiego Standardu Płatności, konsorcjum sześciu największych banków w Polsce. Najnowszy pomysł Neontri, sfinansowany z grantu NCBR poszedł o krok dalej. Nowa aplikacja firmy nosi nazwę Jiffee. Jedno z jej kilku możliwych zastosowań pozwala zmienić każdy smartfon w portfel do płatności bezgotówkowych i moduł do elektronicznego uwierzytelniania.

- Jednorazowe sześciocyfrowe kody, które działają przez minutę, są automatycznie przekazywane przez Bluetooth i nie wymagają przepisywania, co bywa uciążliwe, zwłaszcza w sklepach i placówkach stacjonarnych – tłumaczy współwłaściciel Neontri, Wojciech Zatorski.

Urządzenie mobilne (telefon, tablet itp.) musi być wyposażone w moduł Bluetooth i możliwość instalowania aplikacji. Do aparatu wgrywamy aplikację, do której podpinamy nasze karty debetowe, kredytowe, lojalnościowe, itp. Teraz wystarczy drugi telefon z aplikacją lub niedrogi, prosty i mały adapter podpięty do terminala płatniczego, by płacić za towary i usługi. Aplikacja eliminuje konieczność kupowania droższych telefonów z NFC i wymiany terminali do kart.

- Tę płatniczą użyteczność Jiffee komercjalizujemy raczej poza granicami Polski – wyjaśnia Wojciech Zatorski. - Polska, z naszym krajowym BLIKIEM i 100% pokryciem terminalami bezstykowymi, jest światowym liderem w dziedzinie elektronicznych płatności bezgotówkowych. Już za naszą zachodnią granicą są one znacznie mniej rozpowszechnione i nasz pomysł może tam powalczyć o rynkową dominację.

Już w tym kwartale Jiffee trafi także w ręce Polaków. Jego komponenty wykorzystano do uwierzytelniania podpisu cyfrowego w jednej z najważniejszych instytucji finansowych. Docelowo Jiffee pozwoli na potwierdzenie tożsamości, pełnoletności za pomocą telefonu na przykład na poczcie, w przychodni czy sektorze rozrywkowym.

- Środki z grantu Szybkiej Ścieżki od NCBR to ponad 5 mln złotych z 7,2 miliona, na które składał się całkowity budżet na rozwój Jiffee. Bez grantu ta technologia najprawdopodobniej by nie powstała – dodaje wiceprezes.

Regulamin i dokumentacja konkursu „Szybka Ścieżka” dostępne są na stronie internetowej NCBR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał informacyjny NCBR

Polecane