Wejście do UE osłabi wzrost

Łukasz Świerżewski
26-04-2004, 00:00

Rewelacyjne wyniki przemysłu w pierwszym kwartale to efekt akcesyjnej gorączki. Kolejne miesiące będą znacznie spokojniejsze.

Jeszcze tylko w tym miesiącu możemy oczekiwać tak rewelacyjnego wzrostu produkcji przemysłowej, jaki odnotowano w marcu (23,8 proc.). Ekonomiści są zgodni: eksplozja koniunktury wynika nie tylko z siły polskiej gospodarki, ale też z przedunijnej gorączki.

Na wszelki wypadek

Rekordowe wyniki branż spowodowane są zwiększonymi zakupami Polaków, a te wynikają z obaw o skok cen po wejściu do UE i wzrostem aktywności eksporterów, którzy starają się sprzedać do Unii jak największe ilości towarów na dotychczasowych zasadach.

— Powoduje to przyspieszenie transakcji, które w normalnych warunkach byłyby zawierane w kolejnych miesiącach. Sadzę zatem, że około 30 proc. obecnego wzrostu spowodowane jest terminem akcesji — twierdzi Małgorzata Krzysztoszek, szefowa zespołu analiz makroekonomicznych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

I tak dobrze

W rezultacie już w maju i czerwcu produkcja i sprzedaż osłabną, co jednak nie oznacza końca dobrej koniunktury.

— Wzrost w Polsce jest obecnie najwyższy ze wszystkich 10 państw wchodzących do UE, które przecież też dotyka gorączka przedakcesyjna. O czymś to świadczy — twierdzi Katarzyna Piętka, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Gospodarczych.

— Na pewno mamy do czynienia z trwałym wzrostem. W kolejnych miesiącach sytuacja się ustabilizuje i wzrost produkcji będzie utrzymywał się na poziomie kilkunastu procent — twierdzi Małgorzata Krzysztoszek.

— Wyniki będę też gorsze z powodów statystycznych, ponieważ już w drugiej połowie 2003 r. mieliśmy znaczne przyspieszenie gospodarcze — dodaje Katarzyna Zajdel-Kurowska, dyrektor zespołu analiz rynkowych Banku Handlowego.

Ekonomiści szacują, że średnio w 2004 r. wzrost produkcji przemysłowej sięgnie 11-17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wejście do UE osłabi wzrost