Wejście GEM do Biotonu korzystne dla wszystkich

AMB
opublikowano: 08-07-2009, 00:00

Spółka potrzebowała pieniędzy funduszu, bo spłaciła długi i wyrównała stare rachunki z kontrahentami.

Spółka potrzebowała pieniędzy funduszu, bo spłaciła długi i wyrównała stare rachunki z kontrahentami.

Komunikat Biotonu sprzed kilku dni o kolejnym inwestorze, który suto go dokapitalizuje, był niespodzianką dla analityków. Potrzeby spółki okazały się większe, niż przewidywał rynek, bo musiała wcześniej spłacić część długów.

— Choć cele emisyjne były określone nieco inaczej, Bioton przeznaczył ponad 40 proc. wpływów z kwietniowego podwyższenia kapitału na spłatę długów. Chodziło głównie o wykup obligacji, których spółka nie zdołała zrolować. Ogólnie zadłużenie Biotonu zmniejszyło się o 110 mln zł — wyjaśnia Paweł Burzyński, analityk BZ WBK.

To nie koniec. Firmę sporo kosztowało również uregulowanie historycznych zobowiązań wobec dawnych kontrahentów. To podobno jeden z "trupów w szafie", jakie zastał w Biotonie nowy zarząd.

— Dlatego spółka musiała się postarać o kolejne źródło finansowania. Jeśli teraz pojawiła się konieczność wcześniejszego uregulowania zobowiązań, może się to zdarzyć również w przyszłości — uważa Paweł Burzyński.

Jego zdaniem, pierwsza część umowy z amerykańskim funduszem GEM dotycząca linii kapitałowej jest potrzebna Biotonowi. Druga, która przewiduje przyszłą emisję akcji po 35 gr, to już interes dla inwestora.

— To opcja, która — jeśli zostanie zrealizowana w zdrowej spółce, po podpisaniu kontraktu w Chinach i spieniężeniu aktywów rosyjskich — przyniesie zysk funduszowi, bo akcje powinny być wówczas droższe. Stracą na tym dotychczasowi akcjonariusze, bo kapitał się rozwodni. Jednak więcej straciliby, gdyby Bioton nie zdobył finansowania. Operacja opłaci się więc wszystkim — dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu