Wejście smoka z Tajwanu

MAG
15-12-2006, 00:00

TPV, który miał budować fabrykę w Gorzowie Wielkopolskim, wybrał Żyrardów. Przejmuje zakład TTE i buduje nowy.

Przedstawiciel TPV Technology, największego na świecie producenta monitorów, podpisał list intencyjny dotyczący inwestycji w Żyrardowie.

— Radni podjęli uchwałę o objęciu Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE) terenów wskazanych przez inwestora. Zobowiązał się on do stworzenia 1 tys. dodatkowych miejsc pracy i inwestycji rzędu 75 mln EUR — mówi Jarosław Komża, rzecznik Urzędu Miasta Żyrardów.

Łącznie do ŁSSE ma wejść 28 ha, w tym tereny należącej do TTE Polska fabryki telewizorów. TPV przejmuje zatrudniający 1300 osób zakład od chińskiego inwestora.

— Jest wielce prawdopodobne, że za TPV przyjdą kolejni duzi inwestorzy — komentuje Jeremy Horng, dyrektor polskiego oddziału TAITRA, tajwańskiej rządowej organizacji wspierającej handel i inwestycje.

To już drugie podejście TPV do inwestycji w Polsce. Kilka miesięcy temu specjalnie dla TPV w Gorzowie Wielkopolskim powstała podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Była mowa o inwestycji rzędu 400 mln zł i 1500 miejsc pracy. W 2010 r. fabryka miała produkować 10 mln sztuk produktów: telewizorów LCD i monitorów LCD rocznie.

24 proc. TPV należy do chińskiego BOE Technology, 15 proc. do koncernu Philips. Notowany na giełdzie w Hongkongu koncern odkupił od Philipsa dział produkcji monitorów, dzięki czemu stał się światowym liderem (20,4 proc. rynku monitorów LCD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wejście smoka z Tajwanu