Wejście w tym roku

KJ
24-05-2006, 00:00

Rosyjski inwestor zapowiada, że obroty Walcowni Rur Jedność sięgną co najmniej 100 mln USD. Obiecuje zagraniczną ekspansję.

TMK Global, rosyjski producent rur używanych do transportu nośników energii oraz w przemyśle, od miesięcy walczy o zakup Walcowni Rur Jedność (WRJ), której budowa rozpoczęła się w końcu lat 70. Wasilij Makarow, szef TMK, liczy, że transakcję wejścia w WRJ uda się zamknąć do końca roku.

Rosyjska oferta...

— Uruchomienie produkcji będzie możliwe w ciągu 12-18 miesięcy od zakupu spółki — dodaje szef TMK.

Rosjanie muszą jednak dokończyć budowę WRJ. Wasilij Makarow twierdzi, że wartość inwestycji będzie zbliżona do sumy zaoferowanej w przetargu. W negocjacjach ustalono 37,5 mln EUR.

— Przychody firmy sięgną minimum 100 mln USD rocznie — szacuje Wasilij Makarow.

WRJ będzie produkować 140- -180 tys. ton rur rocznie. Rosjanie deklarują, że około 80 proc. trafi na eksport. To ciekawe, bo są jednym z największych importerów rur do Polski.

...i polska kontrofensywa

Zanim jednak TMK zacznie realizować ambitne plany, sąd musi zdecydować, czy ogłosić upadłość likwidacyjną czy układową. Tej pierwszej chcą TMK oraz Silesia i ING. Układu chce Alchemia należąca do Romana Karkosika, która też złożyła ofertę na WRJ.

— Proponujemy cenę wyższą niż TMK oraz podobnej wielkości inwestycje w dokończenie WRJ. Gwarantujemy też o co najmniej 100 miejsc pracy więcej. Deklarujemy także utrzymanie zatrudnienia dla 180 osób w WRJ Serwis. Zapewnimy również funkcjonowanie Walcowni Rur Andrzej (WRA), która zatrudnia 600 osób, a ma profil produkcji identyczny z WRJ. Deklarujemy dokończenie inwestycji w 12 miesięcy — mówi Karina Wściubiak, prezes Alchemii.

Jej zdaniem, TMK może to zająć nawet 36 miesięcy.

Alchemia proponuje dokapitalizowanie WRA, która przejęłaby WRJ i razem z należącą już do giełdowej firmy Hutą Batory stworzyłyby koncern rurowy.

Druga strona podkreśla, że postępowanie układowe jest właśnie otwarte w WRJ, ale nie jest realizowane. Silesia zwracała też uwagę, że upadłość likwidacyjna to jedyny sposób na uspokojenie Komisji Europejskiej, która ma wątpliwości dotyczące nielegalnej pomocy publicznej dla WRJ. Kolejny argument to fakt, że Alchemia złożyła ofertę już po przetargu, odstąpienie od wyboru TMK może więc zakończyć się roszczeniami odszkodowawczymi Rosjan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KJ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wejście w tym roku