Wektory

Wojciech Kowalczuk, Kajetan Sroka
19-11-2002, 00:00

Piotr Kardach

Jutro prezes poznańskiej spółki informatycznej Emax zakończy trwające ponad rok starania o jej debiut giełdowy. Należąca do BB Investment firma skieruje na rynek wolny ponad 1,6 mln akcji zwykłych na okaziciela serii B.

Gdy poprzednia próba debiutu w drodze oferty publicznej zakończyła się fiaskiem, z powodu zbyt małego zainteresowania nabywców, właściciel spółki wybrał inną drogę. Po debiucie na rynku wolnym, zamierza pozbyć się 20 proc. posiadanych walorów w transakcjach pakietowych, a na przyszły rok planuje przeprowadzenie publicznej emisji akcji lub obligacji zamiennych na akcje, aby w ten sposób pozyskać środki na dalszy rozwój.

Uzdrawiacze branży górniczej

Wyniki przeprowadzonej przez NIK kontroli restrukturyzacji finansowej i organizacyjnej górnictwa węgla kamiennego wskazują, że cztery programy sanacji branży, prowadzone w latach 1990- -2001, były nieadekwatne do zapaści ekonomicznej sektora. Brak docelowej wizji całej branży oraz długofalowego planu sprawiły, że nie zahamowano zapaści. Zdaniem NIK, w ciągu 10 lat restrukturyzacji spółki podejmowały inwestycje służące zwiększeniu mocy wydobywczych i inwestowały w kopalnie przewidziane do likwidacji, w wyniku czego branża straciła 12 proc. całości nakładów inwestycyjnych. Ogółem 34 mld zł dotacji ze środków publicznych branża zmarnowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk, Kajetan Sroka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy