Wells Fargo: premia za ryzyko niewypłacalności USA zbyt niska

opublikowano: 05-10-2021, 20:49

Stratedzy z Wall Street zaczynają sygnalizować, że rynki zbyt optymistycznie podchodzą do ryzyka wynikającego ze zbliżającego się momentu wyczerpania limitu zadłużenia USA.

Premia za ryzyko uwzględniana obecnie w cenach bonów skarbowych, odzwierciedlająca spekulację o możliwości niewypłacalności USA po wyczerpaniu zdolności finansowania rządu, prawdopodobnie będzie nadal rosła, uważają stratedzy Wells Fargo. W ich ocenie, japoński jen, uważany za bezpieczną przystań, prawdopodobnie będzie korzystał na przedłużaniu się impasu politycznego w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia w miarę zbliżania się momentu kiedy rządowi USA skończą się pieniądze. Sekretarz skarbu Janet Yellen sugerowała, że stanie się to ok. 18 października. Premia za ryzyko bonów wynosi obecnie 10-12 pkt. bazowych. W przypadku zapadających 21 i 26 października w szczytowym momencie sięgała 13 pkt. Wells Fargo uważa, że powinna zbliżyć się do 20 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane