Wells Fargo: rentowność „dziesięciolatek” USA może dojść do 2,25 proc. w tym roku

opublikowano: 17-03-2021, 07:52

- Wiele czynników będzie pchało rentowność obligacji w górę – podkreśla Michael Schumacher, szef makrostrategii w Wells Fargo Securities, według którego rentowność obligacji 10-letnich USA może sięgnąć 2,25 proc. w tym roku.

- Stymulacja fiskalna jest ogromna, a tempo szczepień wzrosło, nie tylko w USA – podkreślił Schumacher w CNBC.

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie FOMC. Szef makrostrategii w Wells Fargo nie wierzy, że szef Fed Jerome Powell będzie sygnalizował obawy w związku z rosnącymi rentownościami.

- Jest optymistą jeśli chodzi o wzrost rentowności. Uważamy, że nadal będzie prezentował taką postawę – powiedział Schumacher. – W Wells Fargo jesteśmy przekonani, że nie będzie próbował tego spowolnić – dodał.

Jego zdaniem, Powell powiąże wzrost rentowności ze wzrostem wiary w poprawę sytuacji gospodarczej i będzie sygnalizował, że to odreagowanie po długim okresie utrzymywania się bardzo niskiej inflacji.

- Świat nie widział tak skoordynowanego ożywienia gospodarczego jak obecnie. Nawet po II Wojnie Światowej – zwrócił uwagę Schumacher, według którego szef Fed zasygnalizuje umożliwienie inflacji przekroczenie docelowych 2 proc. „przez jakiś czas”.

Już w grudniu Schumacher prognozował wyraźny wzrost rentowności obligacji USA w 2021 roku. W przypadku 10-letnich wzrosła już o 77 proc. W środę rano wynosi 1,636 proc.

- Rentowności poszły w górę w tym roku, jeśli skupić się na 10-letnich obligacjach USA, mocno powyżej 90 pkt. bazowych. To już jest 70 pkt. bazowych więcej w tym roku. Więc 1,75 proc. do 2,0 proc. może nadejść dość szybko – powiedział Schumacher.

Prognozuje, że w przyszłym roku rentowność „dziesięciolatek” może przekroczyć 3 proc., co zmusi Fed do podwyższenia stóp wcześniej niż oczekuje Wall Street. W 2022, a nie 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane