Wendel: ok. 16 mld EUR na innowacyjne projekty w latach 2014-2020

PAP
16-04-2015, 20:48

Ok. 16 mld euro trafi na dofinansowanie innowacyjnych projektów z pieniędzy unijnych przeznaczonych na lata 2014-2020 - mówiła w czwartek wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Resort infrastruktury i rozwoju szacuje, że na innowacyjne projekty z regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020 trafi ok. 6 mld euro, a z krajowych blisko 10 mld euro - mówiła w Warszawie wiceszefowa MIR Iwona Wendel w swoim wystąpieniu "Innowacyjność w kontekście wyzwań na nową perspektywę finansową".

Wendel podkreślała, że pieniądze z RPO będą przeznaczane na projekty zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw, a także wzmacniały regionalne inteligentne specjalizacje, głównie w zakresie innowacji oraz prac badawczo-rozwojowych.

Ważną częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, który rząd przyjął w kwietniu ub.r., jest dokument "Krajowa Inteligentna Specjalizacja". Określa on priorytety gospodarcze w dziedzinie innowacyjności i badań, które mają się przyczynić m.in. do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także jakości życia społeczności. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, niegospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji, w sumie jest ich 19.

Wiceszefowa MIR przypomniała, że naszym celem jest to, by wydatki na badania i rozwój w 2020 r. sięgnęły 1,7 proc. PKB, a w 2023 r. 2 proc. PKB. "Od 2011 r. nakłady na badania i rozwój rosną szybciej w stosunku do założeń - w 2012 r. wyniosły 0,89 proc. PKB w stosunku do planowanego 0,8 proc. PKB" - zaznaczyła.

Wiceminister przypomniała, że po pieniądze unijne na badania, rozwój i innowacje będzie można sięgnąć nie tylko z RPO, ale też z programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój", którego budżet wynosi ok. 8,6 mld euro.

Wendel mówiła też o efektach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, którego budżet sięgał ponad 8,6 mld euro z funduszy UE. Podkreśliła, że największe projekty współfinansowane ze starej perspektywy unijnej będą realizowane jeszcze do końca 2015 r.

Resort infrastruktury i rozwoju - jak zaznaczyła wiceminister - przewiduje, że dzięki pieniądzom z programu "Innowacyjna Gospodarka" do końca tego roku powstanie w sumie 50,5 tys. nowych miejsc pracy. Dzięki temu wsparciu ponad 12 tys. naukowców mogło wziąć udział w realizacji innowacyjnych projektów. Wśród spodziewanych efektów programu jest też powstanie blisko 4,8 tys. nowych produktów i usług, a także prawie 1,4 tys. nowych technologii.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro. W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Wendel: ok. 16 mld EUR na innowacyjne projekty w latach 2014-2020