Wenezuela będzie miała nowe banknoty

opublikowano: 05-12-2016, 08:34

Wenezuela ma problem z gwałtownie rosnącą inflacją. Bank centralny ogłosił wprowadzenie banknotów o wyższych nominałach.

Mediana prognoz inflacji w Wenezueli w 2016 roku wynosi 400 proc. Prognozy mieszczą się w przedziale od 257 proc. do 1500 proc. Oficjalnych danych o wzroście cen rząd nie publikuje. Ostatni rządowy raport o inflacji pochodzi z grudnia 2015 roku i szacował ją na 180 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w przyszłym roku ceny wzrosną w Wenezueli o ponad 2000 proc.  

Wenezuelski bolivar
Zobacz więcej

Wenezuelski bolivar Bloomberg

Banknotem o najwyższym nominale w Wenezueli jest 100 boliwarów, które obecnie warte są ok. 2 centy amerykańskie. Z kraju docierały informacje, że aby zapłacić w restauracji czy supermarkecie trzeba było mieć torbę banknotów. Pojawiały się doniesienia, że w niektórych miejscach waży się banknoty, a nie liczy, by oszacować ich łączną wartość.

Bank centralny Wenezueli ogłosił, że od 15 grudnia do obiegu wejdzie sześć nowych banknotów o nominałach od 500 do 20 tys. boliwarów.

- To uczyni system płatności bardziej efektywnym – uzasadnił. 

W piątek przestały działać bankomaty oraz system płatności kartami kredytowymi. Prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że to skutek cyber-ataku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu