Western Digital może przejąć część aktywów Toshiby

Toshiba, japoński potentat rynku zaawansowanych technologii zamierza sprzedać mniejszościowe udziały w swoim biznesie układów scalonych. Według źródeł agencji Reuters, zainteresowanie ma wyrażać koncern Western Digital Corp.

Japoński konglomerat, którego spektrum obejmuje zarówno produkcję laptopów, jak i elektroniki użytkowej, na działalności inżynieryjnej (w tym związanej z energetyką jądrową) nadal wychodzi ze skandalu księgowego, którego koszty oszacowano na 1,3 mld USD. W zeszłym miesiącu spółka zszokowała inwestorów informacją o znaczącym przekroczeniu kosztów w swoim amerykańskim biznesie nuklearnym kupionym w 2015 r. Mogą być one wyższe niż 4 mld USD. 

Toshiba
Zobacz więcej

Toshiba

fot. Bloomberg

Firma ma od pewnego czasu niewiele opcji na zrekompensowanie skutków tego odpisu, który może zniszczyć wartość kapitałów udziałowców spółki. Biorąc pod uwagę fakt, że firma znalazła się na liście obserwacyjnej władz tokijskiej giełdy niemal niemożliwe wydaje się pozyskanie nowych środków z rynków finansowych. Jedynym rozwiązaniem jawi się podział dotychczasowej działalności i sprzedaż części aktywów. Jak w przypadku rentownej, ale bardzo kapitałochłonnej działalności w segmencie chipów. 

Zdaniem dziennika Nikkei, Western Digital może nabyć do 20 proc. udziałów o wartości do 2,7 mld USD. 

Według firmy badawczej IHS, Toshiba miała 20,4-proc. udział w globalnym rynku pamięci NAND flash w okresie kwiecień-czerwiec ubiegłego roku pod względem przychodów, plasując się za liderem Samsungiem z 34,9 proc. udziałem.

Połączenie Toshiba i Western Digital z Kalifornii stworzyłoby nowego lidera w branży układów pamięci i przechowywania danych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Western Digital może przejąć część aktywów Toshiby