Westerwelle: rosną szanse na pokojowe rozwiązanie w Syrii

DI, PAP
14-09-2013, 17:08

Berlin z zadowoleniem przyjął porozumienie USA i Rosji ws. wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej; zwiększa ono szanse na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii - poinformował w sobotę niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

"Jeśli za słowami pójdą czyny, to szanse na polityczne rozwiązanie (konfliktu) rosną znacząco" - napisał Westerwelle w krótkim komunikacie.

Niemiecki minister dodał, że wita z aprobatą zawarte w sobotę porozumienie; Berlin wykluczył wcześniej udział w jakiejkolwiek operacji militarnej, która miałaby ukarać Damaszek za użycie broni chemicznej. Do takiej interwencji parły przed sobotnimi ustaleniami USA i Francja.

Szefowie dyplomacji Rosji i USA od czwartku prowadzili w Genewie negocjacje w sprawie objęcia międzynarodową kontrolą, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej.

Sekretarz stanu USA John Kerry na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem zorganizowanej na zakończenie rozmów genewskich wyjaśnił, że porozumienie zawiera zgodę Syrii na przyjęcie inspektorów ONZ ds. broni chemicznej nie później niż w listopadzie. Celem porozumienia - jak dodał - jest całkowite zniszczenie syryjskiej broni chemicznej nie później niż w połowie 2014 roku.

Ławrow i Kerry poinformowali też, że jeśli Syria nie zastosuje się do porozumienia, które musi być sfinalizowane przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), narazi się na konsekwencje zgodnie z artykułem 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącym sankcji i akcji militarnych.

Kerry oświadczył, że prezydent Barack Obama rezerwuje sobie prawo do użycia siły w Syrii. "Nie ma tu ograniczenia opcji" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Westerwelle: rosną szanse na pokojowe rozwiązanie w Syrii