Weszła w życie nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

Polska Agencja Prasowa SA
09-02-2006, 15:22

Możliwość przenoszalności numerów dla użytkowników telefonów komórkowych "na kartę" (pre-paidów) oraz 2-letni obowiązek przechowywania danych o połączeniach telefonicznych - wprowadza nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która w czwartek, 9 lutego, weszła w życie.

Możliwość przenoszalności numerów dla użytkowników telefonów komórkowych "na kartę" (pre-paidów) oraz 2-letni obowiązek przechowywania danych o połączeniach telefonicznych - wprowadza nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która w czwartek, 9 lutego, weszła w życie.

    Nowela została uchwalona w grudniu ub.r.; większość jej przepisów ma na celu pełniejsze dostosowanie ustawy do prawa unijnego oraz realizację zastrzeżeń Komisji Europejskiej do polskiego prawa telekomunikacyjnego.

    Najbardziej widoczną zmianą, która będzie dotyczyła użytkowników telefonów, jest wprowadzenie usługi przenoszenia numeru telefonu przy zmianie operatora komórkowego dla użytkowników pre-paidów. Takiej możliwości nie było przewidzianej w uchwalonym w 2004 roku Prawie telekomunikacyjnym, a według organów UE nie ma żadnych powodów, aby ograniczać dostęp do usługi dla tej grupy klientów.

    "Od dziś usługa przenoszenia numerów przy zmianie operatora dla pre-paidów powinna być świadczona i powinna być wykonywana w identyczny sposób, jak przenoszenie numerów dla klientów abonamentowych" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Jacek Strzałkowski.

    Podkreślił, że jedną możliwą odmową wykonania usługi przez operatora jest powołanie się na decyzję UKE o opóźnieniu wejścia w życie przenoszenia numerów dla pre-paidów. "Do tej pory żaden z operatorów nie złożył wniosków o jej wydanie" - powiedział Strzałkowski.

    Jak dowiedziała się PAP, taki wniosek zamierza złożyć Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi. Rzecznik spółki Elżbieta Sadowska powiedziała PAP, że Polkomtel będzie chciał odroczenia obowiązku wykonywania usługi. "Musimy przygotować się do wprowadzenia tej usługi" - wyjaśniła Sadowska.

    Inaczej chce postąpić PTC (sieć Era i Heyah), która na razie nie ma zamiaru składać wniosku o odroczenie terminu wdrożenia usługi, bowiem - jak twierdzi rzecznik zarządu operatora Witold Pasek - nie ma jeszcze rozporządzenia, które określałoby techniczne warunki wykonania usługi. Jak zaznaczył, nie można w tej sytuacji zastosować aktualnie obowiązującego rozporządzenia określającego warunki wykonania usługi tylko dla telefonów abonamentowych.

    "O złożeniu wniosku pomyślimy po wejściu w życie rozporządzenia" - powiedział rzecznik PTC.

    Jak dowiedziała się PAP w biurze prasowym PTK Centertel (operator sieci Orange), PTK Centertel złożył w czwartek wniosek o odroczenie obowiązku świadczenia usługi.

    Według Strzałkowskiego, w ramach prowadzonej obecnie kontroli przenoszalności numerów dla klientów abonamentowych UKE sprawdzi także, jak operatorzy świadczą tę usługę dla użytkowników pre-paidów.

    Kolejnym obowiązkiem, który nakłada na operatorów komórkowych nowelizacja, jest przechowywanie danych o połączeniach telefonicznych przez 2 lata. Do tej pory musieli oni to robić przez 12 miesięcy.

    Nowela nadaje też niektórym decyzjom wydawanym przez prezesa UKE rygor natychmiastowej wykonywalności, a także skraca procedurę analiz rynku i nakładania na operatorów obowiązków regulacyjnych. Ma to przyspieszyć realizację obowiązków w tym zakresie nałożonych na Polskę przez prawo unijne. W październiku ub.r. KE wszczęłapostępowanie przeciwko Polsce, w związku z niedostarczeniem jej w wymaganym terminie analiz poszczególnych rynków telekomunikacyjnych.

    Zdaniem KE, analizy rynkowe są niezbędne, by wykazać, że krajowe regulacje rynku telekomunikacyjnego służą dotrzymaniu kroku zmianom na rynku, są stosowane jedynie w przypadku braku konkurencji i nie przynoszą szkody konsumentom.

    Nowela uchyla także art. 55 ustawy Prawo telekomunikacyjne, który nakłada na wszystkich operatorów telekomunikacyjnych, w tym małych i średnich, obowiązek prowadzenia skomplikowanej rachunkowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Weszła w życie nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego