Weto wojewodów ma pójść do kosza

JKW
opublikowano: 23-03-2007, 00:00

Rząd zgodził się usunąć prawo weta wojewodów wobec decyzji marszałków.

Rząd zgodził się usunąć prawo weta wojewodów wobec decyzji marszałków.

Po rozmowach z Komisją Europejską (KE) Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego, zobowiązała się do usunięcia z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju kontrowersyjnego przepisu o prawie weta wojewodów.

Umożliwiało im ono blokowanie decyzji marszałków dotyczących wyboru projektów finansowanych z Unii. KE uważa, że weto jest sprzeczne z regulacjami unijnymi, według których odpowiedzialność musi skupiać się w rękach samorządów.

— Zamiast weta w ustawie przywołamy dwa zapisy z już istniejącego prawa samorządowego — o nadzorze wojewodów nad legalnością decyzji marszałków i o możliwości skierowania przez samorządy zastrzeżeń do Najwyższego Sądu Administracyjnego — zapowiada Grażyna Gęsicka.

Żeby jednak marszałkowie nie byli zupełnie pozbawieni kontroli, wprowadzono przepisy mające zapewnić obiektywność wyboru projektów. Wśród członków komisji znajdą się osoby spoza urzędu marszałkowskiego, wszyscy natomiast będą składać oświadczenia o braku konfliktu interesów.

— Nadzór wojewodów powinien skupiać się na legalności decyzji — mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu