WFB: złotówka traci przez okrajanie planu Hausnera

19-01-2004, 11:56

PLN stał się zakładnikiem obaw o realizację planu Hausnera. Kluczowy dla losów konsolidacji finansów państwa polskiego, stanowiący symboliczną ostatnią deskę ratunku program autorstwa Ministra Gospodarki ulega sukcesywnemu rozwodnieniu.

GTW, czyli Grupa Trzymająca Władzę wobec malejącego poparcia społecznego (spadek do 17% poniżej notowań Samoobrony) i w obawie o wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych dąży do odsunięcia w czasie niepopularnych cięć w wydatkach. Naciski polityczne (UP, frakcje SLD związane z OPZZ) powodują, iż program zaczyna przypominać pustą skorupę opatrzoną podpisem Hausnera. Z planu wykreślono zamrożenie waloryzacji rent i emerytur oraz likwidację PFRON.

Bezpośrednią konsekwencją zamieszania wobec wdrożenia programu ratunkowego jest dramatyczny wzrost rentowności papierów skarbowych i osłabienie złotego. Rynek po raz kolejny staje się najwyższym sędzią bezwzględnie oceniając zachowanie polityków. Obecna bardzo delikatna sytuacja staje się krytyczna dla dalszych losów planów konsolidacji finansów państwa. Utrata zaufania rynków oraz brak wdrożenia planu ratunkowego może pogrzebać plany uplasowania w tym roku dużych emisji papierów skarbowych i wywołać problemy płynnościowe budżetu (choć tu MF może przesunąć wolumen emisji na rynki zagraniczne), a w najlepszym wypadku znacznie powiększyć koszty obsługi długu , co z kolei zmusi rząd do większych cieć lub pogodzenia się z rosnącym niebezpiecznie deficytem.

Dalsze zachowanie rynków finansowych zdeterminowane jest zatem bardziej przez wydarzenia na scenie politycznej niż ekonomię.

Ubiegły tydzień zakończył się wyprzedażą zarówno na rynku obligacji jak i na rynku walutowym. Rozpoczynający się tydzień jak i druga połowa miesiąca będzie niezwykle nerwowa i przyniesie znaczące zwiększenie zmienności. Wydarzenia o charakterze makroekonomicznym, jak publikacja danych o produkcji przemysłowej ,PPI , czy posiedzenie RPP zejdzie prawdopodobnie na drugi plan. W poniedziałek odbędzie się posiedzenie klubów SLD, na którym dyskutowane będą zmiany do planu Hausnera,oraz przemieszczenia kadrowe wewnątrz SLD. 24.01 odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej SLD, na której SLD zadecyduje o ewentualnym poparciu dla planu Hausnera. 27.01 odbędzie się posiedzenie Rządu, na którym będzie dyskutowany plan Hausnera. Jego przyjęcie przez Rząd umożliwi przedstawienie go pod obrady Sejmu, gdzie plan przejdzie kolejna ciężką próbę. Nerwowość rynku podsycana będzie dodatkowo wszelkimi wiadomościami dotyczącymi możliwych przesunięć w rządzie. Według informacji kuluarowych ofiarami przesunięć mogą być Min Skarbu Czyżewski i Gospodarki Piechota. Miller zdementował możliwość odebrania resortów Hausnerowi i Polowi. W przypadku tego pierwszego oznaczałoby to koniec planu reformy finansów publicznych, dymisje i destabilizację rynków finansowych. W przypadku tego drugiego możliwość wystąpienia z koalicji UP i utratę ważnych głosów poparcia w parlamencie. Miller staje się zakładnikiem sytuacji jeśli on i jego rząd maja przetrwać najbliższe miesiące. Zbliżające się posiedzenie Rady Krajowej będzie dla Millera z pewnością próbą scementowania szeregów. Wydaje się, że Miller uzyska poparcie w partii. Członkowie SLD obawiając się, że dymisja rządu może w konsekwencji doprowadzić do przedterminowych wyborów podobnie jak w poprzednich przypadkach prawdopodobnie zdecydują się poprzeć Premiera i mniej lub bardziej okrojony plan Hausnera. Sytuacja polityczna jest zatem bardzo złożona. Okrojenie planu Hausnera na potrzeby polityczne może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rodzimego rynku finansowego w postaci wyprzedaży złotego i obligacji.Jescze gorszym scenariuszem byłby brak poparcia SLD dla planu autorstwa Hausnera

Ostatnie sondaże opinii publicznej pokazują spadającą popularność partii rządzących. Po raz pierwszy popularność SLD spadla poniżej poparcia dla Samoobrony. Poparcie dla PO wzrosło do 26%. PO zachęcone wynikami sondaży wraz pozostałymi partiami zaczyna forsować idee rozpisania wyborów parlamentarnych wraz z wyborami do parlamentu europejskiego, czyli 13.06. Wydaje się, że rozpisanie wyborów mimo poparcia LPR, Pis, PSL, Samoobrony, jest mało prawdopodobne, jednakże żadania PO mogą wskazywać na ograniczenie chęci poparcia planu Hausnera ze strony tego ugrupowania, co z pewnością utrudni wprowadzenie go w życie.

Przyszły tydzień będzie zatem obfitować w nerwową atmosferę pełną gwałtownych wahań. Uczestnicy rynku są podzieleni co do losów złotego. Naszym zdaniem możemy oczekiwać jego dalszego osłabienia. Być może czekające nas osłabienie nie będzie miało gwałtownego charakteru, jednakże niepewność związana losami programu ratunkowego z pewnością nie będzie sprzyjała polskiej walucie.

PLN w zeszłym tygodniu wybił się z dotychczasowego range’u na poziomie -1,4 -0,7%. Pokrywanie krótkich pozycji walutowych sprowadziło indeks inicjalnie do -0,2%, a następnie na słabą stronę odchylenia na +0,6%. Na poziomie +0,6/0,7% przebiega linia mikrotrendu spadkowego broniona obecnie przez rynek. Jej przebicie może otworzyć sekwencje w kierunku +1,0-1,25% dalej 2,0%. Potencjalny zakres wahań w bieżącym tygodniu -0,5% 1,5%.

Rekomendacja indeksowa: Long 0,0%, Target 0,7%/1,25%, Stop Loss -0,25%.

USDPLN - kurs w piątek zrealizował nasz target rosnąc do poziomu 3,78. Kurs zrealizował formację podwójnego dna i target z niej wynikający. Kurs na wykresach dziennych ma już niewiele miejsca na tak dynamiczny wzrost, jaki obserwowaliśmy z poziomu 4,63 wspierany silna korekta na EURUSD. Wydaje się ze kurs ma szansę dotrzeć w rejon 3,82/84, jednakże będą to lokalne maksima.

Rekomendacja: zalecamy realizację zysków z pozycji zajmowanych na 3,73 w rejonie 3,82/84 lub podciągnięcie stop lossów do poziomu 3,78.

EURPLN – po dynamicznych wzrostach kurs zapoczątkował korektę równolegle z EURUSD. Przy stabilnej złotówce w odchyleniu i spadającym EURUSD byliśmy świadkami korekty z 4,77 do 4,70 na moment sporządzania tego komentarza. EURPLN cały czas zachowuje potencjał wzrostowy dopóki kurs znajduje się na poziomie 4,68. Momentum wzrostowe jednak znacząco spadło, a spadek poniżej poziomu 4,70 potwierdził lokalny szczyt w rejonie 4,77.

Rekomendacja: krótkoterminowo naszym zdaniem redukować krótkie pozycje zajmowane z 4,75 na spadkach do 4,70/68, gdyż te poziomy mogą oferować kursowi wsparcie. Przy słabnącej złotówce i spadającym EURUSD gra na EURPLN może być w bieżącym tygodniu dość trudna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / WFB: złotówka traci przez okrajanie planu Hausnera