WGC: Popyt na złoto w I kw. br. najmniejszy od 13 lat

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 29-04-2021, 11:15

W bieżącym tygodniu notowania złota poruszają się bez wyraźnego kierunku. Jeszcze w środę cena kruszcu spadała, testując okolice 1760 USD za uncję jako techniczne wsparcie, ale pod koniec sesji odbiła się od tego poziomu w górę, kończąc sesję na plusie.

O powrocie zwyżek na rynek złota zadecydował Fed, który nie spełnił oczekiwań inwestorów i nie zaprezentował mniej gołębiego podejścia niż wcześniej – a to negatywnie przełożyło się na wartość amerykańskiego dolara oraz pozytywnie na ceny złota.

W czwartek ciekawą publikację przedstawiła World Gold Council (WGC). W swoim cyklicznym raporcie „Gold DemandTrends”, organizacja ta przedstawiła sytuację na globalnym rynku złota w I kwartale br., z naciskiem na sytuację od strony popytowej.

Dane WGC pokazały, że w I kw. 2021 roku. popyt na złoto na świecie utrzymywał się na niskim poziomie. Wyniósł on 815,7 ton, czyli był o 23% niższy w ujęciu rdr i tylko odrobinę wyższy niż w IV kw. 2020 r. To oznacza, że światowy popyt na złoto utrzymywał się blisko najniższych poziomów od 2008 roku. Mimo że odżył popyt w krajach Azji (w Chinach wzrost był najwyższy od 4 lat), to pozytywny efekt z nim związany został przytłoczony wyprzedażą złota w krajach zachodnich poprzez sprzedaż jednostek funduszy ETF.

Te informacje nie są zaskoczeniem, ponieważ na przełomie poprzedniego i bieżącego roku złoto ewidentnie nie wkupiło się w łaski inwestoróww Europie i Ameryce Północnej, co zresztą odzwierciedlały ceny tego kruszcu na światowych rynkach. Jednak obecnie pesymizm ten już przygasł. Jeśli więc inwestorzy powrócą na rynek złota, a popyt w Azji będzie dalej odżywał, stworzy to dla kruszcu korzystne warunki do wzrostów cen.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane