WGC: spadek popytu na złoto w III kw. 2021 r.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 28-10-2021, 09:15

Notowania złota w bieżącym tygodniu oscylują w okolicach poziomu 1800 USD za uncję. A tymczasem dzisiaj pojawił się cykliczny raport World Gold Council (WGC), podsumowujący sytuację na rynku złota w III kwartale bieżącego roku.

Według wyliczeń WGC, w okresie od lipca do września globalny popyt na złoto wyniósł 831 ton, co jest rozczarowującym wynikiem na tle popytu z III kw. poprzedniego roku (894,4 ton) oraz z III kw. 2019 r. (1084,9 ton). Niemniej, spadek popytu miał związek przede wszystkim z działaniami inwestorów – ponieważ w przedstawionych danych wyróżniały się głównie informacje o spadku aktywów funduszy ETF opartych o złoto.

Tymczasem pozostałe składniki popytu na złoto prezentowały się znacznie lepiej. W stosunku do III kwartału 2020 roku, wzrósł popyt na kruszec ze strony producentów biżuterii (ponad 440 ton), jak również ze strony mniejszych, detalicznych inwestorów, kupujących złote monety i sztabki (ponad 260 ton). Co ciekawe, w poprzednim kwartale utrzymywał się także solidny popyt na złoto ze strony banków centralnych (niemal 70 ton kruszcu).

Dane ze strony WGC zaczynają kreślić obraz sytuacji na globalnym rynku złota w kontekście całego bieżącego roku. Co prawda ostateczne dane na ten temat zobaczymy dopiero za kilka miesięcy, ale już wydaje się prawdopodobne, że 2021 rok będzie czasem wzrostu popytu na złoto ze strony przemysłu jubilerskiego oraz banków centralnych (w porównaniu do 2020 r.), natomiast popyt inwestycyjny za cały 2021 rok raczej będzie prezentował się słabiej niż w roku poprzednim.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane