WHO apeluje o pilne działania ws. ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 12:12

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała w piątek o podjęcie przez wszystkie kraje pilnych działań na rzecz powstrzymania epidemii ptasiej grypy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała w piątek o podjęcie przez wszystkie kraje pilnych działań na rzecz powstrzymania epidemii ptasiej grypy.

    W oświadczeniu, opublikowanym w Genewie, organizacja wyraziła zaniepokojenie z powodu przedostania się zarazy do Europy oraz wezwała świat do zaostrzenia kontroli ptactwa domowego.

    Powodujący epidemię wirus H5N1 - zaznaczono w oświadczeniu WHO - nie tak łatwo przechodzi z zarażonych ptaków na człowieka: stąd też WHO doradza wszystkim krajom, gdzie stwierdzono przypadki ptasiej grypy u ptactwa, skrupulatne przestrzeganie podstawowych środków zapobiegawczych, przede wszystkim w czasie operacji likwidacji zarażonych stad, a także obserwowanie - pod względem np. pojawienia się wysokiej temperatury czy problemów z oddychaniem - ludzi, mających styczność z chorymi ptakami.

    WHO jednak nie podniosła oficjalnego poziomu zagrożenia epidemią ptasiej grypy, jaka miałaby dotknąć ludzi. Obecnie obowiązuje w tym względzie trzeci stan światowego alertu - w pięciostopniowej skali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane